AISC 360-16 and EC4 approaches for concrete filled steel tube stub columns
İçi beton doldurulmuş çelik tüp kolonlar için AISC 360-16 ve EC4 yaklaşımları
- Tez No: 490070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kompozit elemanlar inşaat mühendisliği yapılarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu elemanlarda çelik ve beton yüklere karşı direnç göstermek için birlikte çalışırlar. Kompozit yapılarda kompozit kolon uygulamaları önemli bir yer tutar ve içi beton doldurulmuş çelik tüp kolonlar kompozit kolon uygulamarının en yaygın türüdür. Çelik ile beton arasında daha iyi bir etkileşim ortaya çıkardığı için dairesel tüpler ile oluşturulan kompozit kolonlar daha iyi bir sargı etkisi sağlarlar. İçi beton doldurulmuş çelik tüp kolonların kapasitesini tahmin etmek için AISC 360-16 ve Eurocode 4 gibi birçok tasarım şartnamesi kullanılır. AISC 360-16 Amerika'da çelik yapılar için kullanılan bir şartname olup, Eurocode 4 ise Avrupa'da kompozit yapılar için kullanılan bir şartnamedir. Bu tez çalışmasının amacı eksenel basınç yüklerine maruz kalan kompozit kolonlar için AISC 360-16 ve Eurocode 4 kapasite tahminlerini karşılaştırmalı olarak araştırmak ve istatiksel olarak kolon davranışlarını nasıl modellediklerini ortaya koymaktır. Ayrıca, tasarım şartnameleri hesaplamalarında kullanılan parametreler de değerlendirilmektedir. Uygun tasarımlar elde etmek için Önemli parametreler belirlenecektir. Kolon çapı 200 mm olarak sabit tutulurken, beton mukavemeti f_c^' normal ve yüksek mukavemetli betonları kapsayacak şekilde 30 MPa, 50 MPa, 70 MPa ve 90 MPa seviyelerinde değişken, çelik tüp akma mukavemeti f_y normal ve yüksek mukavemetli çelikleri temsil etmek için 235 MPa, 315 MPa, 395 MPa ve 475 MPa seviyelerinde değişken, D/t oranı 20, 40, 60 ve 80 seviyelerinde değişken ve son olarak kısa ve uzun kolonları kapasayacak şekilde L/D oranları 3, 6, 9 ve 12 olarak değişken alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite members are used widely in civil engineering structures. The steel and concrete act together to resist the loads. Composite columns are a significant application of composite construction, and the Concrete-Filled Steel Tube (CFST) columns are the most common type of composite columns. Circular CFST column provides much more effective confinement to the core concrete than other types of column sections under axial load due to an enhancement of composite action between steel tube and core concrete. Many design specifications are used to predict the capacity of CFST columns, such as AISC 360–16 and the Eurocode 4. The AISC 360–16 is the specification for steel structures in the United States; the Eurocode 4 is the European code for composite structure design, respectively. The objective of this thesis is to investigate the differences between the AISC 360-16 and the Eurocode 4 approaches of circular CFST columns under axial load and to evaluate how well they model the actual column behavior through a series of statistical comparisons. Also, the parameters which are used in design specification calculations steps will be assessed. The important parameters in calculations will also be specified to underline the appropriate way in the design field. In present study, A total of 256 column models, where various structural parameters were varied to investigate their combined effect: concrete compressive strength fc' taken as 30 MPa, 50 MPa, 70 MPa and 90 MPa were considered as ranged to cover normal and high strength concrete, steel tube yield strength fy varied as 235 MPa, 315 MPa, 395 MPa and 475 MPa to cover mild and high tensile strength steel, D/t ratio taken as 20, 40, 60 and 80, and L/D ratio taken as 3, 6, 9 and 12 to cover short and long column with constant diameter of the composite column as 200 mm.