Investigation of impact of climate change on financial analysis of a real hydroelectric power plant project
İklim değişiminin gerçek bir hidroelektrik santrali fizibilite analizi üzerine etkisi
- Tez No: 490079
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küçük ölçekli hidroelektrik santrallerinin ekonomik analizindeki en önemli konulardan biri de debi miktarıdır. İlk yatırım maliyeti ve ekonomik geri dönüş süresi bakımından, hidroelektrik santrali için en uygun yer seçiminden önce debi tahmini doğru planlanmalıdır. Bu nedenle su kaynaklarından etkin bir şekilde faydalanmak ve enerji üretmek için akıllıca yapılacak debi tahmini hayati önem taşır. Gelecekte iklim değişiminin su gücünü etkileyecek olan yağış miktarı, debi ve diğer hidrometeorolojik temel parametreleri sürekli olarak etkileyeceği konusunda şüphe yoktur. Bu çalışmada ölçek küçültme tekniğiyle Türkiye'de bulunan yerel bir akım gözlem istasyonundaki debi tahmini gösterilmiştir. CGCM3 girdileri ve geçmişteki debi ölçümleri istatiksel olarak küçültülmüş ve beş farklı model vasıtası ile gelecekteki debiler tahmin edilmiştir. Tahmin edilen veriler deneme ve test olmak üzere alt modelleee ayrılmış, deneme modelindeki kalibrasyona bağlı olarak test modelindeki en iyi tahmini veri seçilmiştir. Gelecek için yapılan öngörüler CGCM3 modelindeki A2 senaryosuna dayanmaktadır ve fizibilite analizleri de bu tahmini değerlere göre hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the significant issue on financial analysis on designing small hydropower station is the amount of discharge. In terms of initial invesment cost and affordable financial back time, prediction of discharge should be known before selected area. On that account, wise prediction of discharge is vital for effective utilization of water resources and power production. There is no doubt that the future climate change will substantially affect on precipitation amount, discharge and hydrometeorological which are considered as major sources for hydropower energy. In this study, we present an application of downscaling technique on prediction of discharge of a local gage station in Turkey. Variable input set of CGCM3 variables are statistically downscaled and coupled with variable forms of local discharge (Q, LnQ, MavQ, StdQ, and Q/Qmax) by using five different models as Gene-expression programing (GEP), Group Method of Data Handling (GMDH), K-nearest neigbouring (KNN), Logistic Regression (LOR) and Linear Regression (LR). Different sub-models are developed and calibrated based on the training period and the best model is selected based on the testing period. Future projecting of discharge is done based on CGCM3 A2 scenario and the financial analysis is carried out by using this forecasted Q values.