A modified particle filter algorithm and its implementation on a wireless ZigBee network based navigation system
Değiştirilmiş bir parçacık süzgeci algoritması ve kablosuz ZigBee ağı tabanlı navigasyon sistemine uygulanması
  1. Tez No: 490085
  2. Yazar: MAHMUT AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, ZigBee ağı tabanlı taşınabilir bir cihaz geliştirdik ve ürettik. Bu cihaz Gaziantep Üniversitesi kampüsü içerisinde bir navigasyon cihazı gibi çalışmaktadır ve aynı zamanda Gaziantep Üniversitesi bölümleri hakkında detaylı bilgi sağlayan kiosk benzeri bir cihazdir. Taşınabilir cihazın kesin yerini bulabilmek için, parçacık süzgecini değiştirilmiş parçacık süzgecine güncelledik, ZigBee ağına uyguladık ve elde edilen sonuçları Parçacık Süzgeci, Kalman Süzgeci ve Genişletilmiş Kalman Süzgecinkilerle kıyasladık. Bizim değiştirilmiş parçacık süzgeci mekanizmamızın diğerlerine kıyasla kaydadeğer derecede daha iyi sonuçlar verdiğini gördük. Ayrıca, ağımızın MAC katmanında MAC adres ve güvenilir düğüm süzme uygulayarak Hizmet Reddi saldırılarına karşı ek bir güvenlik önlemi geliştirdik. Ağımızın güvenliği AES mekanizması sayesinde sağlanmasına rağmen, ağımız Hizmet Reddi saldırılarına karşı daha dayanıklı oldu.
Özet (Çeviri)
In this study, we developed and produced a portable device based on Zigbee network. This device operates like a navigation device in Gaziantep University campus and is also kiosk-like one which provides particular information about the departments of the Gaziantep University. To be able to find the exact location of the portable device, we upgraded the particle filter (PF) to the modified particle filter (MPF), applied it to the ZigBee network and compared the results obtained with that of PF, Kalman Filter (KF) and Extended Kalman Filter (EKF). We saw that our modified particle filter mechanism gives remarkably better results compared to other ones. Furthermore, we developed an additional security precaution against Denial-of-Service attacks by applying MAC address and trusted node filtering on the MAC layer of our network. Even though the security of our network is implemented by AES mechanism, our network became more resistant against Denial of Service (DoS) attacks