Characterizing stochastic and dynamic forward/closed-loop supply chains by using simulation optimization
Stokastik ve dinamik ileri/kapalı çevrim tedarik zincirinin simülasyon optimizasyonu kullanılarak karakterize edilmesi
  1. Tez No: 490090
  2. Yazar: AYŞE TUĞBA DOSDOĞRU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tedarik zinciri ağını, doğrusal olmayan, stokastik, zaman bağımlı doğası ve tedarik zinciri üyeleri arasındaki karmaşık yapısından dolayı optimize etmek oldukça zor olabilir ve daha kapsamlı modeller gerekir. Bu noktada simülasyon optimizasyonu tedarik zincirinin kompleks ve karmaşık olgusunda daha iyi anlayış kazandırır. Bu tezde, iki tip tedarik zinciri problemi simulasyon optimizasyonu kullanarak çözüldü. Problemlerden ilki ileri tedarik zinciri ağ problemi, ikincisi ise kapalı çevrim tedarik zinciri problemidir. Simülasyon optimizasyonu iki aşamadan oluşmaktadır: (1) optimizasyon aşaması, ve (2) simülasyon aşaması. Optimizasyon aşaması stratejik ve operasyonel kararlara cevap bulmaya çalışmaktadır. Envanter kontrol sistemi parametreleri ve stratejik kararlar (tedarikçi seçimi, fabrika açılması kararı gibi) genetik algoritma kullanarak belirlenmektedir. Daha sonra belirlenen değişkenler simülasyon modeli kullanılarak değerlendirilmektedir. Dahası, sistem davranışının daha iyi anlaşılabilmesi için kapsamlı istatistiksel analizler verilmektedir. Hesaba dayalı sonuçlar sadece mali fonksiyonlar değil diğer performans ölçütlerinin (ortalama hizmet seviyesi gibi) simülasyon optimizasyonu kullanarak geliştirilebileceğini göstermiştir. Önerilen simülasyon optimizasyonu belirsiz, dinamik ve karmaşık gerçek hayat tedarik zinciri problemlerinde dikkate değer katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A supply chain network, due to its nonlinear, stochastic, time-dependent nature, and presence of complex interactions between supply chain members, can become quite challenging to optimize and requires a more complex model. At this point, simulation optimization gains a better understanding of the complex and messy phenomenon of supply chain problems. In this thesis, two types of supply chain problem are solved by using simulation optimization. The first one is a forward supply chain problem (FSCP), and the second one is a closed-loop supply chain problem (CLSCP). Simulation optimization consists of two-phase, namely (1) optimization phase, and (2) simulation phase. Optimization phase tries to find out answers for both strategic and operational decisions. Inventory control system parameters and strategic decisions (selecting a supplier, opening a plant etc.) are determined by using genetic algorithm. Then, determined decision variables are evaluated by using simulation model. Moreover, extensive statistical analysis is given to enhance the understanding of system behavior. Computational results showed that not only cost functions but also other performance measures (average service levels etc.) can be improved by using simulation optimization. Proposed simulation optimization provides a remarkable contribution to the uncertain, dynamic and complex real-world supply chain problems.