Relationship of serum leptin hormone level and disease activity in rheumatoid arthritis patients
Rumomatoid artrit hastalarında serum leptin hormon düzeyi ve hastalık etkinliğinin ilişkisi
- Tez No: 490103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, romatoid artritli hastalarda serum leptin düzeylerini araştırmak ve romatoid artritli hastalarda serum leptin düzeylerinin korelasyonunu araştırmak. Bu çalışma otuzbeş yetişkin RA hastası (30 kadın ve 5 erkek) üzerinde yürütülmüş ve 30 uyumlu yaş gurubu kontrol grubu olarak görev yapmıştır. Hastalık aktivitesinin değerlendirilmesi, DAS28-ESR puanlama sistemi kullanılarak yapıldı. Vücut kitle indeksinin (VKİ) hesaplanması, hem RA hastaları hem de kontroller için gerçekleştirildi. Leptin ELISA Kiti hem RA hastalarında hem de kontrol grubunda serum leptin düzeyini ölçmek için kullanıldı. RA hastaları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek serum leptin düzeyi gösterdi (Sırasıyla 13.57 ± 11.84 ng/dl'ye karşı 26.65 ± 34.59, P = 0.01). Buna ek olarak, serum leptin düzeyi, vücut kitle indeksi ile istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon gösterdi (P < 0.01). Serum leptin düzeyi ile hastaların yaşı, hastalık süresi ve hastalık aktivitesi arasında anlamlı korelasyon bulunmadı. Seropozitif hastalarda ortalama serum leptin düzeyi 33.97 ± 38.73 ng/ml, seronegatif hastalarda 8.36 ± 1.09 ng/ml idi ve bu iki grup karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p = 0.01). Serum leptin düzeyi RA hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olsa da, leptin düzeyi ile hastalık aktivitesinin klinik ve laboratuvar parametreleri arasında korelasyon saptanmadı. Ancak, RA hastalarında serum leptin düzeyi ile VKİ arasında pozitif korelasyon vardı. Anahtar Kelime: Leptin, Romatoid artrit, Inflamasyon, VKİ
Özet (Çeviri)
This study was set to investigate serum leptin levels in rheumatoid arthritis patients, and to find correlation of serum leptin levels in rheumatoid arthritis patients with disease activity. This study was conducted of thirty-five adult RA patients (30 females and 5 males) and 30 matching age persons were served as the control group. Assessment of disease activity was done using the DAS-28-ESR scoring system. Calculation of body mass index (BMI) was carried out for both RA patients and controls. Leptin ELISA Kit was used to measure serum leptin level in both RA patients and control groups. RA patients showed statistically significant higher mean of serum leptin level than control groups (26.65 ± 34.59 versus 13.57 ± 11.84 ng/dl respectively, P = 0.01). In addition, serum leptin level showed a statistically significant positive correlation with body mass index (P < 0.01). No significant correlation was found between serum leptin level and patients' age, disease duration and disease activity. Mean serum leptin level was 33.97 ± 38.73 ng/ml in seropositive patients and 8.36 ± 1.09 ng/ml in seronegative patients, a finding which proved to be statistically significant when comparing the two groups (P = 0.01). Even though serum leptin level was significantly higher in the RA patients than control groups, no correlation was found between leptin level and clinical and laboratory parameters of disease activity. However, the serum leptin level positively correlated with BMI in the RA patients. Keyword: Leptin, Rheumatoid arthritis, Inflammation, BMI