Vitamin D levels in adult patients with hemophilia
Erişkin hemofili olgularında vitamin D düzeyleri
- Tez No: 490104
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hemofili A ve B, kadın taşıyıcıların erkek çocuklarında görülen X'e bağlı resesif geçen, kalıtsal bir hastalıktır. Koagülasyon FVIII ve FIX eksikliği sonucu kanamalar, özellikle eklemlerde hemarthroz ve hematomlarla seyreden bir kliniğe sahiptir. Biz bu çalışmada hemofili hastalarında kemik gelişim ve yıkımda etkisi olduğunu düşündüğümüz Vitamin D düzeylerini ve kemik metabolizmasında önemli bazı parametreleri ölçerek hemofili ile ilişkisini göstermeyi amaçladık. Bu çalışmaya 18-65 yaş aralığında erkek 40 hemofili olgusu (32 Hemofili A ve 8 Hemofili B) ile 40 sağlıklı yetişkin alınmıştır. Çalışmaya alınan bireylerde Vitamin D (hemofili için 21,86 ± 8,03 ng/mL, kontrol için 25,46 ± 6,09 ng/mL, p0,05) ve BMI (hemofili için 25,81 ± 5,33 kg/m2, kontrol için 26,43 ± 3,97 kg/m2, p>0,05) saptandı. Hemofili A ve kontrol grupları arasında Vitamin D (hemofili A için 21,74 ± 5,71 ng/mL, kontrol için 25,46 ± 6,09 ng/mL, p0,05). Bizim çalışmamızda Vitamin D değerleri hemofili A olgularında düşük saptandı. Bu olgularda özellikle diz eklemi kanamaları sık görüldüğünden bu olgular normallere göre daha az hareket ederler. Bu nedenle bu olguların Vitamin D düzeyleri sık aralıklarla takip edilmeli ve eksikliğinde tedavi edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Hemophilia A and B are hereditary diseases due to X-related recessive recurrence seen in male children of female carriers. The coagulation FVIII and FIX deficiency result in a clinic with hemarthrosis and hematoma bleeds, especially in the joints. In this study, we aimed to measure Vitamin D levels which are thought to be important in bone development and destruction in hemophilia patients and to measure some important parameters in bone metabolism and to show the relation with hemophilia. For this study, 40 male hemophiliacs (32 hemophilia A and 8 haemophilia B) and 40 healthy adults were included in the study between the ages of 18-65. We measured Vitamin D (21,86 ± 8,03 ng/mL for hemophilia, 25,46 ± 6,09 ng/mL for control, Ca, P, PTH and ALP levels in the studied subjects. The age of the cases (33,40 ± 11,44 years for hemophilia, 33,92 ± 10,00 years for control, p> 0,05) and BMI (25,81 ± 5,33 kg/m2 for hemophilia, 43 ± 3.97 kg/m2 for control, p> 0.05) were determined. Vitamin D (21,74 ± 5,71 ng/mL for hemophilia A, 25,46 ± 6,09 ng/mL for control, p 0.05). In our study Vitamin D values were lower in cases with hemophilia A. In these cases, especially because knee joint bleeds are frequent, these cases act less than normal people. Therefore, Vitamin D levels in these cases should be followed up frequently and should be treated in the absence.