Rubus L. meyvesinin DNA koruyucu aktivitelerinin ve Stenotrophomonas maltophilia üzerine etkilerinin araştırılması
İnvestigation of the DNA protective activity of Rubus L. fruits and effects on Stenotrophomonas maltophilia
- Tez No: 490114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan antibiyotiklere giderek artan çoklu direnç mekanizmalarının gelişmesi yeni antibiyotik moleküllerinin arayışını hızlandırmıştır. Çalışmada, böğürtlen (Rubus L.) meyvesi'nin DNA koruyucu aktivitesi ve hastane enfeksiyon etkeni olan Stenotrophomonas maltophilia suşları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Farklı konsantrasyonlarda hazırlanan meyve metanol özütü ile pBR322 plazmid DNA'sı farklı sürelerde H2O2 ve UV ışığına maruz bırakılmış sonuçlar jelde görüntülenmiştir. Elde edilen sonuçlar, yüksek konsantrasyonlu Rubus L. meyve özütlerinin oksidatif nedenli hasarlardan DNA'yı koruma özelliğinde olduğunu ortaya koymuştur. S. matophilia suşları üzerinde yapılan disk difüzyon ve mikrodilüsyon test çalışmaları sonucunda, metanol özütlerin bakterileri inhibe ederek antibakteriyal etki gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ileride kozmetik endüstrisinde krem yapımı ve yeni antibiyotik molekülü olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Emerging of resistance mechanisms to antibiotics used in therapy of infectous diseases fastened searching for new antibiotics molecules. Blackberry fruits are widely used in clinical studies. The study was aimed to evaluate DNA damage protection activity of blackberry fruit and its influence on Stenotrophomonas maltophilia strains causing infectous diseases in hospital. Protective activity of the fruit extract against to UV and H2O2 induced DNA damages was studied. Plasmid pBR322 was exposed to H2O2 and UV lights, in different times with methanol extract prepared at different concentrations and the results were displayed on gel. The results have shown that highly concentrated Rubus L. fruit extracts have the property of protecting DNA from oxidative damage. Disc diffusion and microdilution test studies on S. matophilia strains have shown that methanol extracts have antibacterial activity by inhibiting the matophilia bacterias. The results obtained can be evaluated in the future in cosmetic industry as a cream and as well as a new antibiotic molecule in pharmaceutical industry.