Curcuma longa L. ve Laurus nobilis L. bitki özütlerinin DNA koruyucu aktivitelerinin ve Stenotrophomonas maltophilia üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of DNA protective activities effect of Curcuma longa L. and Laurus nobilis L. and against Stenotrophomonas maltophilia
- Tez No: 490118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüz dünyasında bilim ve teknolojideki hızlı gelişim ve ilerlemeler doğal kaynakların çok amaçlı kullanılmalarını zorunlu kılmıştır. Diğer taraftan enfeksiyon hastalıklarına karşı mücadelede bugüne kadar geliştirilen doğal ve sentetik antibiyotiklerin, baterilerin direnç oluşturmaları sonucu antibiyotiklerin etkisiz kalmaları ve çeşitli yan etkilerinin bulunması, uzmanları organik bitkisel antibiyotiklerin araştırılmasına yönelmiştir. Bu çalışmada, Curcuma longa L.(Zerdeçal) ve Laurus nobilis L.(Defne) Bitkilerinin Özütlerinin DNA koruyucu aktivitesi ve hastane enfeksiyon etkeni olan Stenotrophomonas maltophilia suşları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Su, Metanol, Hekzan, Diklorometan özütleri hazırlanıp pBR322 ile birlikte H2O2 ve UV ışığına maruz bırakılmış sonuçlar jelde görüntülenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Curcuma longa (Zerdeçal)'nın su ve metanol, Laurus nobilis (Defne)'in su özütleri oksidatif nedenli hasarlardan DNA'yı koruma özelliğinde olduğunu ortaya koymuştur. S. maltophilia suşları üzerinde yapılan disk difüzyon test çalışmaları sonucunda, özütlerin bakterileri üzerinde antibakteriyal etki göstermediği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ileride kozmetik endüstrisinde güneş kremleri ve güneş losyonlarının yapımıda değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In today's world, rapid development and progress in science and technology have necessitated multipurpose use of natural resources. On the other side, the natural and synthetic antibiotics developed to fight against infectious diseases to date, the resistance of the bottles to build up, the ineffectiveness of the resultant antibiotics and the presence of various side effects have led the experts to search for organic herbal antibiotics. In this study, it was aimed to determine the effects of Extracts of Curcuma longa L.(Zerdeçal) and Laurus nobilis L.(Defne) Plants on the DNA protective activity and Stenotrophomonas maltophilia strains which are influencing the hospital infection. Water, Methanol, Hexane, Dichloromethane extracts were prepared and exposed to H2O2 and UV light with pBR322, the results were displayed on gel. The results showed that Curcuma longa (Zerdeçal) water and methanol, Laurus nobilis (Defne) water extracts are the DNA protecting properties from oxidative damage. As a result of disc diffusion test studies on S. maltophilia strains, it was determined that the extracts did not show antibacterial activity on the bacteria. The results obtained can be evaluated in the future in the construction of sun creams and sun lotions in the cosmetic industry.