Investigation the effect of some medicinal plants against Stenotrophomonas maltophilia bacteria isolated from clinical sample
Bazı tıbbi bilgilerin Stenotrophomonas maltophilia bakterileri üzerindeki etkisinin klinik örnekten izole edilmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 490119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ, YRD. DOÇ. DR. SİBEL BAYIL OĞUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Stenotrophomonas maltophilia, birden çok antibiyotik tedavisine direnç gösterir, direnç de tedavi sırasında ortaya çıkabilir; çünkü bu yüksek direnç nedeniyle uzmanlar, bu girişimler doğrultusunda enfeksiyon yayılımını azaltmak için uygun bir çözüm bulmaya ve bu girişimlere bağlı olarak şifalı otlar alanında uzmanların çalışması, biz bir şifalı bitki antibiyotiklere karşı bu bakteriyel direnci inhibe edebilir maddeler içerdiğini seçin, bu nedenle seçim tıbbi bitkiler yeşil çay (Camellia sinensis), zencefil gibi fenoller ve epigallogatechin gallate (EGCG) içerir (Zingiber officinale) ve zeytin (Olea europaea) yaprakları. Fenoller (bir çok hidroksil grubu ihtiva eder), bakterilerdeki enzimlerin, sülfhidril gruplarıyla veya genel olarak proteinlerle etkileşen oksidan gruplar vasıtasıyla etkisini inhibe eder ve (EGCG) hücre zarını bozar ve oksijen radikallerinin deoksiribonükleik asitini DNA) süper-sargısı ile sonuçta bakteri hücresinin tahrip edilmesine yol açar. S.maltophilia enfeksiyonu olan bir hastanın kan örneğini aldıktan sonra, bu numuneden S.maltophilia izole edildi ve avrupa'daki antimikrobiyal duyarlılık test komitesi (EUCAST) uyarınca duyarlılık testiyle (mikrodilüsyon ve disk difüzyon yöntemleri) bitki özleri ile işlemden geçirildi. En önemli bulgular, Stenotrophomonas maltophilia 'nın, farklı inhibitörlerle birlikte yeşil çay ve zeytin yaprağı özütüne karşı açık bir tepki vermesi idi. Bu nedenle, Stenotrophomonas maltophilia'nın hem zeytin yapraklarına hem de yeĢil çaya tepki verdiğini ve bakterilerin zencefil özütünün minimum inhibisyon konsantrasyonu (MIC) ile inhibe edilmesine rağmen, zencefil ekstraktı için disk difüzyon testinin sonuçları tam tersi buldu. Disk yönteminde zencefillere karşı Stenotrophomonas maltophilia 'ya herhangi bir duyarlılık fark etmedik. Ve önceki nokta, her iki yöntemde elde edilen sonuçlarda bir farklılık olasılığını göstermektedir (MIC, disk difüzyonu).
Özet (Çeviri)
Stenotrophomonas maltophilia characterized by intrinsic resistance to multiple classes of antibiotics treatment, resistance can also emerge during therapy, because of this high resistance, specialists are directed to find a suitable solution to reduce the spread of infection, in line with these attempts and a based on the study of specialists in the field of medicinal herbs, we choice a herbs contain substances that may inhibit this bacterial resistance to antibiotics, so we choice medicinal plants contain phenols and epigallogatechin gallate (EGCG), such as green tea (Camellia sinensis) Leafs, ginger (Zingiber officinale) Roscoe and (Olea europaea) Leafs. Phenols (which contain a lot of hydroxyl groups) inhibit the action of enzymes in bacteria, by oxidant groups that interact with sulfhydryl groups or with proteins in general, and it has been proved that (EGCG) disrupts the cell membrane and prevents deoxyribonucleic acid (DNA) supercoiling, ultimately leading to the destruction of the bacterial cell. After taking a blood sample of the patient with S.maltophilia infection we isolated S.maltophilia from this sample and treated with plant extracts by the sensitivity test (microdilution and disc diffusion methods) in accordance with european committee on antimicrobial susceptibility testing (EUCAST). The major findings were, Stenotrophomonas maltophilia has a clear response to the inhibition of green tea and olive leaves extract with different inhibitors. Therefore, we found that S.maltophilia responded to both olive leaves and green tea clearly and although the bacteria were inhibited by the minimum inhibitory concentration (MIC) of green tea and ginger extract, the results of the disc diffusion test for ginger extract were quite the opposite. We did not notice any sensitivity to Stenotrophomonas maltophilia against ginger in the disc method.