Şarole ve esmer sığırların büyüme özelliklerinin bertalanffy modeli ile karşılaştırılması
Comparison of growth characteristics of charolais and brown swiss cattle using bertalanffy model
- Tez No: 490139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa'da yetiştiriciliği yapılan Şarole ve Esmer erkek sığırlarda Bertalanffy modeli kullanılarak büyüme ve gelişme özelliklerinin tahminlenmesi ve elde edilen parametreler ile iki ırkın Şanlıurfa koşullarında besi performanslarının karşılaştırılma olanakları araştırılmıştır. Çalışmada Şanlıurfa'da bulunan özel bir besi işletmesinde 2008-2009 yılları arasında tutulmuş hiçbir sağlık problemi olmadığı gözlenen 30 Şarole ve 32 adet Esmer sığıra ait periyodik tartım kayıtları kullanılmıştır. Her iki ırka mensup hayvan guruplarında tartım günleri ve tartım sonucu kaydedilen ağırlıkların Bertalanffy modeline direk uyumu yapılmış ve model parametreleri her iki ırk grubu için ayrı ayrı tahminlenmiştir. Bundan sonraki aşamada ise ilgili modelde 30 günlük aralıklarla 270. güne kadar canlı ağırlık, erginleşme oranı ve mutlak büyüme hızı değerleri her iki ırk grubu içinde ayrı olarak tekrar tahmin edilmiştir. Araştırma sonucunda her iki ırk için tüm tahmin edilen özelliklere ilişkin ortalamalar arasındaki farkların istatistiksel olarak önemsiz olduğu görülmüştür (P > 0.01). Bu araştırma ile büyüme eğrisi modelleri kullanılarak besi sığırlarında besi performanslarının karşılaştırılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, growth and growing characteristics of Charolais and Brown Swiss beef cattle, bred in Sanliurfa province, was predicted the using Bertalanffy growth model and searched the possibilities of comparing of fattening performance of Charolais and Brown Swiss beef cattle using these obtained parameters from the model. Periodical live weight records of healthy 30 Charolais and 32 Brown Swiss beef cattle which were recorded between 2008-2009 years were used in this research and these records obtained from a commercial farm placed in Sanliurfa. Using Bertalanffy growth model test days and live weights were fitted for the different two cattle breeds groups and parameters of model were predicted for the breed groups. The next step, live weight, maturing rate and absolute growth rate were predicted using model parameters throughout 270 days with 30 days periods for two cattle breed groups separately. At the end of research, considering the predicted characteristics for the cattle breeds, difference of between the means of groups were not statistically significant (P > 0.01).With this research it was shown that able to comparison of the fattening performances of beef cattle using growth curve models.