Antepfıstığında değişik yaprak gübreleri ve kaolinin mineral besin maddeleri kapsamına etkileri
Effects of different foliar fertilizers and kaoline applications on leaf nutrientcontents of pistachio
- Tez No: 490141
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Taşlıkuyu köyünde gerçekleştirilmiştir. Çeşidimiz kırmızı Antepfıstığı ağaçları 25 – 30 yaşları arasındadır. Kurak koşullarında yetiştirilen ve herhangi bir kimyasal uygulamanın yapılmadığı bahçedir. Çalışmamız 2015 – 2016 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Tüm canlılarda olduğu gibi meyve ağaçları da su ve besin olmadan yaşam söz konusu olamaz. Su ihtiyacını yağmurla kısmen karşılanmakta, besin ise toprakta mevcut olan besinle yetinmekte. Bu nedenle meyve ağaçları iyi gelişmemiş ve az verim vermektedir. İyi gelişim için Antepfıstığı için gerekli su miktarı 700 mm civarıdır, yeteri kadar yağış yoksa sulanmalıdır. Besin için ihtiyacına göre gübre verilmelidir. Meyve ağaçlarında gübre uygulamalarında toprak ve yaprak analizleri büyük önem taşımaktadır. Toprakta hangi besin elementin olup olmadığı hangisinin yeterli olmadığı saptamak için analiz yaptırmak şart, analiz yaptıktan sonra sonuca göre gübreleme işlemi yapılmalıdır. Ağaçların topraktan alamadıkları besin maddelerini yaprak gübresi ile verilir. Bu çalışma da antepfıstığı ağaçlarına yapılan NFB, Nanoteknolojik Kalsit ve Kaolin uygulamaları sonucunda ağaçlarda makro ve mikro bitki besin maddelerini belirtilmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bu besin maddelerinin Toprakta ve yaprakta element içeriğini belirtilmiştir. Hangi elementlerin noksan veya fazlalığı belirtilmiş, buna göre gübreleme programı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was carried out in Taşlikuyu district of Suruç district of Şanlıurfa. Our range of red Pistachio trees is between 25 and 30 years old. It is a garden grown to dry conditions and without any chemical application. Our work was carried out between 2015 and 2016.Like all living things, fruit trees can not have life without water and nutrients. The need for water is met partly by the rain, and the food is satisfied with the nutrients available in the present soil. These fruit trees are not well developed and yield low yields. It should be watered if there is not enough rainfall. Fertilizers should be given according to your need for food. Soil and leaf analysis are of great importance in fertilizer applications in fruit trees. To determine which nutrient element is suitable for the soil and to determine which one is suitable for the soil, the condition must be analyzed and then the fertilization process should be done according to the result. Trees are fed with leaves from soil.In this study, NFB, Nanotechnological Calcite and Kaolin were applied to apply macro and micro plant nutrients in the trees. These nutrients examine the contents of the substances. Which elements are indicated as deficient or redundant, and accordingly a fertilization program has been proposed.