Investigation of structural, optical and electrical properties of graphene/grapheneoxide hybrids
Grafen/grafenoksit hibrit yapıların yapısal, optik ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 490188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAFFETTİN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yüksek kristal kalitesine sahip grafen numuneleri litografik tekniklerle oksitlenerek hibrit yapılar elde edilmiştir. Elde edilen hibrit malzemeden alan etkili transistör üretilerek elektriksel özellikleri incelenmiş ve yapının stabilitesi sıcaklığa bağlı olarak karakterize edilmiştir. Bu amaçla, tek katmanlı grafen numuneleri için e-demet ve maskesiz fotolitografi teknikleri kullanılarak, grafen numunelerinin oksitlenmemesi gereken kısımları maskelenmiş oksitlenmesi planlanan kısımları ise hazırlanan kimyasal çözelti ile başarılı bir şekilde homojen olarak oksitlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, apart from the literature, we are proposing to locally oxidize high-quality graphene samples through the lithographic techniques and characterize the hybrid structures in terms of electrical properties and material stability. For this purpose, we have used e-beam and maskless photolithography techniques for tailoring the single layer graphene samples. In ebeam lithography and photolithography techniques, the parts of the graphene samples that are not to be oxidized were masked and other parts were oxidized in a chemical solution similar to the Hummers method developed for oxidizing graphite.