Sinop ilindeki hava kirliliğinin KOAH'lı bireylerin akut alevlenme ile acil servise başvuruları ve hastaneye yatışlarıyla ilişkisinin belirlenmesi
Examining associations between air pollution and emergency room visits and hospitalizations with acute exacerbations of people with COPD in Sinop
  1. Tez No: 490211
  2. Yazar: HASAN SAĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE BAL ÖZKAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hava kirliliği; KOAH ve diğer solunum sistemi hastalıklarını etkileyen önemli bir çevresel risk faktörüdür. Bu çalışmanın amacı Sinop ilindeki hava kirliliğinin KOAH'lı bireylerin akut alevlenme ile acil servise başvuruları ve hastaneye yatışlarıyla ilişkisinin belirlenmesidir. 01 Ocak 2016-31 Aralık 2016 tarihleri arasında KOAH alevlenmesi nedeniyle Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'ne başvuran ve bu nedenle yatışı yapılan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Hava Kirleticilerin Sinop ili ve Boyabat ilçesinde kurulu olan istasyonlarından ölçülen değerlerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonları web sitesinden ulaşılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların (n:2737) yaş ortalaması 67.5±13.3 olup %69.8'i erkek'tir. KOAH'lı bireylerin hastane başvurularının en çok kış döneminde (Ocak-Şubat) ve sonbahar (Ekim) döneminde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Air pollution is an important environmental risk factor that affects COPD and other respiratory system diseases. The aim of this study is to determine the air pollution in Sinop province in relation to acute exacerbations of COPD individuals and their admission to emergency services and hospital admissions. Patients who were admitted to Sinop Ataturk State Hospital due to COPD exacerbation between January 01, 2016 and December 31, 2016 and who were hospitalized for this reason were examined retrospectively. Air Polluters' measured values in Sinop province and Boyabat province obtained from the Ministry of Environment and Urban Planning Ministry of Public Works Air Quality Monitoring Stations website. The average age of the patients in the study (n: 2737) was 67.5±13.3 and 69.8% was male. Patients with COPD were most likely to be hospitalized during the winter (January-February) and autumn (October) periods.