Oditoryumların akustik açıdan değerlendirilmesi
Acoustical evaluation of auditoriums
  1. Tez No: 490224
  2. Yazar: GÜLŞAH SİBEL BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ SEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmakta olup; birinci bölüm giriş, ikinci bölüm konferans salonları, üçüncü bölüm salonların fiziksel sınırlarının belirlenmesi ve akustik kusurlar, dördüncü bölümde konferans salonlarında akustik değerlendirme yöntemleri kavramsal olarak açıklanmış, sonuç bölümünde oditoryum akustiği çalışacak olan mimarlara yol göstermek amacıyla akustik tasarım grafiği sunulmuştur. Bu tez çalışmasında, özellikle işitsel açıdan önemli olan mekânların tasarımıyla ilgilenenlere, konu hakkında bilgiler sunulmuş, bir konferans salonunun hacim akustiği açısından incelenmesinde kullanılabilecek performans kriterleri, gürültü mevzuatı ve var olan veya yeniden yapılacak olan bir salonun akustik konfor koşulları açısından nasıl olması gerektiği değerlendirilmiştir. Genel olarak konferans salonlarının tarihsel gelişimi, işlevi ve işleyişiyle ilgili mimari özellikler, iyi bir işitme için gerekli reverberasyon süresi, arka plan gürültüsü, hacim akustiği içinde yer alan akustik kusurlar ve bunların nelere bağlı olduğu ve yapı akustiği tasarım parametreleri kapsamında duvar, döşeme, tavan, kapı ve pencere gibi yapı bileşenleri incelenmiştir. Bu çalışmada, salonun arka plan gürültüsü, mevcut reverberasyon süresi bulunarak, konferans salonları için ulusal ve uluslararası standartlara uygun olup olmadığı saptanarak eğer uygun değilse yapı bileşenleri için çözüm önerileri yapılarak; olması gereken reverberasyon süresine ulaşmak için bir çözüm yolu bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four sections that first section is introduction, second section is conference halls, third section is determination of the physical limits of the halls and their acoustic defects, fourth section is conceptual description of acoustic assessment methods in conference halls and conclusion section is a presentation of acoustic design chart that will guide architects who will work on auditorium acoustics. In this thesis, background information provided to the ones interested in design of places that are aurally important, performance criteria that should be used for evaluation of a conference hall's volume acoustic and noise regulation determined, and acoustic comfort conditions of an existing and/or newly build hall have been evaluated. In general, historical development of conference halls, their architectural features related to function and operation, reverberation time that required for a good hearing, background noise, acoustic errors present in volume acoustic and their causes, and building components such as wall, floor, ceiling, doors and windows have been evaluated within building acoustics design parameters. In this study, a solution will be provided to reach required reverberation time by finding existing reverberation time, determining if it is appropriate for national and international standards of conference halls and providing solutions for building components if it is not appropriate