Biyomekanik parmak mekanizması
Biomechani̇c finger mechanism
- Tez No: 490246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI ALİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, el yaralanmalarının iyileşme sonrası yaşanan hareket kısıtlılıklarının fizik tedavi yöntemleri ile daha kısa sürede giderilmesi amacıyla giydirilebilir biyomekanik parmak mekanizması tasarlanmıştır. Hareket kısıtlılığı olan parmaklara giydirilebilen esnek uzuvlarla elektromekanik sistem kullanılarak parmağı hareket ettirmek amaçlanmıştır. Parmağa giydirilen esnek dış iskelet, polietilen kablolar aracılığıyla tek bir motor tarafından tahrik edilmiştir. Parmak hareketlerinin konum ve hız parametreleri kontrol edilebilen portatif bir fizik tedavi cihazı ile egzersizlerin otomasyonlaştırılması hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, wearable biomechanic finger mechanism is designed for threating fingers with limitations of movement after healing hand injures in a shorter time with physical therapy methods. It's aimed to move finger using electromechanical system with flexible limbs which can be put on fingers with motion restriction. Finger is worn with a flexible exoskeleton that is driven by a single motor via polyethylene cables. It's aimed to automate exercises with a portable physical therapy device which can control position and speed parameters of finger movements.