Tırmanış sporunda açık ve kapalı tutuşta uygulanan parmak kuvvetlerinin ve kas aktivasyonunun incelenmesi
Investigation of the finger forces applied and muscle activation in open hand and half closed grips in climbing sports
- Tez No: 843179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF MİTHAT AMCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tırmanış sporunda, elin ve üst üyelerin genel pozisyonunun, genel postürün, antropometrik özelliklerin ve temas yüzeyi özelliklerinin her bir parmağın tutamakları tutuş şekli ve konumu üzerinde farklı etkileri olduğu bilinmektedir. Buna bağlı olarak, parmak boğumlarında ve bilekte eklem açıklıklarının, yüzeyle temas şeklinin değişmesi ile toplamda ve parmak bazında farklı değişken kuvvetler ve ön kol kaslarında farklı kasılma şiddeti ortaya çıkaracağı düşünülmektedir. Bu kuvvetlerin ve kasılmaların değişken parametrelerle ilişkisini incelemek üzere bir sistem geliştirilmesi bu çalışmanın ilk amacıdır. Çalışmanın ekipman çıktısı her katılımcıya özgün şekilde parmak yüksekliği, el genişliği ve tutunma mesafesinin ayarlanabildiği güvenilir bir ölçüm sistemi geliştirilmesidir. Deneysel çalışma kısmında ise, tırmanış sporu ile ilgilenen katılımcıların antropometrik özelliklerine uygun şekilde modifiye edilmiş ölçüm sistemi aracılığıyla, açık ve kapalı tutuşta parmaklara göre farklı tutunma yüksekliği kombinasyonlarında üretilen maksimal tutunma kuvvetleri, parmaklar arası kuvvet dağılımları ve kas aktivasyonları incelenmiştir. Parmak eklemlerine göre seviyelendirilmiş tutamaklarda hem açık hem kapalı tutuş için toplam parmak kuvvetleri azalırken kas aktivasyonu çok değişmemektedir. Kapalı tutuşta tek bir parmağın yüksekliği tercih edilen seviyeye getirildiği durumda ise kas aktivasyonları değişmeden uygulanabilen toplam kuvvet miktarının arttığı görülmüştür. Spor sırasında zor tutamaklarda tırmanıcı tüm odağını en alıştığı şekilde tutamağı tutmaya vermesine rağmen antrenman sırasında kullanılabilecek farklı şekilde tutamaklar, çok daha güvenli fakat yüksek kasılma şiddetli hareketleri mümkün kılabilir. Ne var ki çalışma sonucunda ayarlanmış yüksekli tutunma alanlarında parmaklar arası kuvvet paylaşımının daha dengeli olduğu görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that finger grip positions in climbing sports vary towards hand and upper extremity positions, body posture, anthropometric dimensions, and contact surface qualities. Accordingly, as finger and wrist phalanx positions, joint angles change towards, total and individual forces produced in each finger and stimulation of flexor muscles in the front arm varies as expected. The first prime aim in this study is to develop a system to examine the generated forces and muscle contractions for each finger towards diverse physical parameters. The primary outcome of this research is a manufactured setup enabling adjustments for finger contact surface height and contact width. The secondary aim of this research is to test these muscle tension and generated force outcomes with climbing athletes, for each, the system is individually adjusted by matching anthropometric measures. The main combinations tested in this study are open and half crimp with varied contact surface positions. This study shows that unlevel edges aligned towards finger joint positions are followed with lesser force but similar or more effort. Nevertheless, just raising one finger in such positions provides an increase in total force without changing the muscle activity. During sport performance, a climber may give full potential for holding a single hard grip but, for training, variously shaped holding elements may develop the performance with lesser force but similar muscle activity. Nevertheless, more balanced force sharing among fingers is not observed during holding edges aligned towards finger joint positions.