5. metakarp boyun kırıklarının cerrahi ve konservatif tedavi sonuçlarının klinik ve radyolojik verilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Clinical and functional outcome of fifth metacarpal neck fracture after conservatif treatment versus surgical treatment
  1. Tez No: 679472
  2. Yazar: KAYHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN COŞKUNOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Beşinci metakarp boyun kırıkları elin en sık görülen kırıkları arasında yer almaktadır. Genellikle kavga esnasında veya sinirlenen bireyin sert bir cisme vurması ile meydana gelmektedir. 5.MK boyun kırığının genel olarak kabul edilen tedavisinin konservatif tedavi olmasına rağmen bu kırıklarda konservatif veya cerrahi tedaviye yönelim endikasyonları hala tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Yapılan biyomekanik ve kadavra çalışmaları 30 derecenin üzerindeki volar açılanmanın fleksör digiti minimide ve elin intrinsik kaslarında kısalmaya yol açacağı ve ligaman yapısını bozacağı için elde kuvvet kaybına neden olacağını bildirmiştir. Yapılan diğer klinik çalışmalarda ise metakarp boyun angulasyon derecesinin 70°' ye kadar olan deformitelerinde hasta memnuniyeti ve parmak fonksiyonları açısından bir sorun yaratmayacağını bildirmiştir. Sık olarak görülmesine ve konuyu ele alan çok sayıda yayına rağmen, bu kırıkların tedavisi ve takibindeki karmaşıklık halen devam etmektedir. Biz de çalışmamızda literatürde üzerinde durulan 30 derecelik volar angülasyon derecesine göre eldeki klinik ve fonksiyonel sonuçlarda ne gibi farklılılar olduğunu aynı zamanda konservatif ve cerrahi tedavi yöntemlerini karşılaştırarak uzun dönem elin klinik ve fonksiyonel sonuçlarını incelemeyi amaçladık. Buna ek olarak tarafımızca cerrahi yöntem olarak kullanılan antegrad,paralel ve retrograd pinleme yöntemlerinin fonksiyonel sonuçlarının ve komplikasyonlarının birbirleriyle kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tek merkezli retrospektif ve kesitsel çalışmaya 01.01.2011 - 01.01.2021 tarihleri arasında Ege üniversitesi tıp fakültesi ortopedi ve travmatoloji polikliniğine veya acil servise başvuran, beşinci metakarp boyun kırığı nedeni ile konservatif tedavi veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilmiş hastalarla çalışma planlandı. Düzenli kontrollere gelen en az 6 aylık takibi olan olgular kendi rızası ile çalışmaya dahil edildi. Dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan en az 6 aylık takibi olan konsvervatif tedavi edilmiş 87 hasta ile cerrahi yöntem olarak kapalı redüksiyon ile antegrad, retrograd veya paralel (transvers) pinleme yöntemlerinden birisi uygulanmış olan 49 hasta ile çalışma yürütüldü. Literatürde üzerinde durulan 30 derecelik 5.MK boynundaki final(kaynamış) kırık volar açılanma değerine göre konservatif tedavi grubu 2 alt gruba ayrırarak 30 derecenin üzerinde kaynayanlar grup A'ya, 30 derecenin altında kaynayanlar grup B'ye alındı. Kapalı redüksiyon sonrası antegrad, retrograd ve paralel pinleme yöntemlerinden herhangi biri ile tedavi edilen 49 hasta da grup C'ye alındı. Ayrca antegrad, retrograd ve transvers pinleme yöntemlerin de radyolojik parametrelerinin analizi, klinik ve fonksiyonel sonuçları ve de komplikasyonları karşılaştırıldı. Bulgular: Grup A (konservatif,volar angülasyon >30), grup B (konservatif,volar angülasyon
Özet (Çeviri)
Objectives: Fifth metacarpal neck fractures are the most common fractures of the hand. It usually occurs during a fight or after by hitting hard objects. Although the generally accepted treatment of fifth metacarpal neck fracture is conservative treatment, indications chosen for conservative or surgical treatment in these fractures remain a matter of debate. Biomechanics and cadaver studies have reported that fracture volar angulation above 30 degrees will cause loss of strength of the hand , because it will lead to shortening of the flexor digiti minimi muscle and the intrinsic muscles of the hand and disrupt the ligament structure. In other clinical studies have reported that fifth metacarpal neck degrees of angulation up to 70° will not cause problems in terms of patient satisfaction and finger functional outcomes . Despite numerous publications of fifth metacarp neck fracture, treatment guidelines of this fracture still not clear till nowadays. In our study, we aimed to examine the long-term clinical and functional results of conservative and surgical treatment methods. As well as we examined the differences in clinical and functional results compared to the 30-degree fracture volar angulation value focused on in the literature. In addition,we aimed to compare the functional and clinical results and complications of antegrade, parallel and retrograde pinning methods used as surgical methods. Materials and Methods: In this single-center retrospective we reviewed who were treated by conservative treatment or surgical methods due to a metacarpal neck fracture from January 2011 to January 2021 in Ege University Medical Faculty orthopedics and Traumatology Center. Patients with at least 6 months of follow-up that came to regular medical examinations were included in the study with their permission. 87 patients with conservative treatment who met the inclusion and exclusion criteria and 49 patients who underwent one of the antegrad, retrograde or transverse(parallel) pinning treatments with Closed Reduction as a surgical method who met the inclusion and exclusion criteria were studied. The conservative treatment group was separated via 30 degrees volar angulation of the fifth metacarpal neck fracture according to literature information. The cases which treated conservatively divided to group A and group B according to the angulation deformity above 30 degrees and below 30 degrees respectively. Group C (operative group) includes 49 patients who treated by one of the antegrade, retrograde or transverse pinning methods after closed reduction. In addition, analysis of radiological parameters results of antegrade, retrograde and transverse pinning methods, with clinical and functional results and complications were compared. Results: Between Group A (conservative, volar angulation >30), Group B (conservative,volar angulation