Investigating the usage of mobile applications versus web browsers for smartphones
Akıllı telefonlar için mobil uygulama ve web tarayıcı kullanımınının araştırılması
- Tez No: 490284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mobil uygulama ve hizmetlerinin akıllı telefon kullanıcıları tarafından kullanımı son yirmi yıldır sürekli artış göstermektedir. Farklı amaçlar ve hedefler doğrultusunda bu alanda farklı amaçlarla çalışmalar yapılmıştır. Bu tez kapsamında yapılan çalışmanın amacı; akıllı telefon kullanıcılarının cihazlarında farklı internet erişim ihtiyaçları için mobil uygulama veya mobil web siteleri tercihlerini anlamaya yöneliktir. Bulgularımız mobil uygulama geliştiricilerinin, Türk tüketicisinin ortalama temel özeliklerini ve Türk tüketicisinin mobil kullanım beklentilerini anlamaları bakımından yararlı olacaktır. Çalışma iki evrede yürütülmüştür. Birinci evrede, Atılım Üniversitesi'nden 158 katılımcı ile bir anket çalışması yapılmıştır. İkinci evrede ise gerçekleştirilmiş iki uygulamanın (bir yerel mobil uygulaması ve bir mobil web sitesi) test edilmesine dayalı 30 katılımcı ile görüşmeler düzenlenmiştir. Toplanmış veri farklı istatiksel metotlar kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar; özellikle yaygın ve sık kullanılan uygulamalar açısından mobil uygulamaların daha çok tercih edildiğini göstermiştir. Bunun yanı sıra katılımcılar mobil uygulamaları çoğu yönden daha iyi bulmuşlardır. Yine de tercihini mobil web sitelerden yana yapan katılımcıların oranı da göz ardı edilemeyecek seviyededir.
Özet (Çeviri)
The utilization of mobile applications and services by the smartphone users is ever increasing over the last two decades. A considerable amount of research work has been done in this field with different aims and objectives. The aim of the work done in this thesis is to understand the preferences of smartphone users regarding the usage of the Internet in their devices either by mobile applications or via mobile websites. Our findings will be useful for mobile application developers to understand the main aspects of the average Turkish consumers and what they expect from their mobile usage experience. The study was conducted in two phases. In the first phase, a survey was conducted with 158 participants from Atilim University, Ankara. In the second phase, interviews were conducted with 30 participants based on testing two implemented applications (a native mobile application and a mobile website). The collected data is analyzed using different statistical methods such as One Way ANOVA. Obtained results show that mobile applications are mostly preferred, especially for the most common and frequently used applications among users. Moreover, respondents find that mobile applications are better in most aspects. However, we cannot ignore the proportion of participants who make their preferences according to sites.