Feasibility analysis for a wind power plant in Libya
Libya'daki bir rüzgar enerji santrali için fizibilite analizi
  1. Tez No: 490308
  2. Yazar: HASAN NAJI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MEHMET EFE ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünyadaki pek çok ülke gibi Libya da artan enerji talebi ile karşı karşıyadır ve bu talebin bir kısmını yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada Libya'da bir rüzgar santrali kurulması için fizibilite analizi gerçekleştirilmiştir. Tripoli'nin balniyölerinde bulunan iki aday arazi arasında tercih yapılmıştır. Rüzgar hızının fizibil bir rüzgar santrali kurulması için yeterli olup olmadığına karar vermek için Weibull analizi gerçekleştirilmiş, Weibull parametreleri (K,C) hesaplanmıştır. Liberty C99 ve Siemens SWT adlı 2.5 MW'lık iki farklı rüzgar turbini arasından, enerji çıktıları esas alınarak, bir seçim yapılmıştır. Rüzgar santralinin 100 MW çıkış gücüne ulaşacağı hesaplanmıştır. Hesaplamalar yapılan yatırımın, 20 yıl içersinde %18'lik bir iç getiri oranı (İGO) ile geri dönebileceğini göstermektedir. Bu oran literatürde fizibil kabul edilen projelere tekabül eden (%10) İGO'dan belirgin şekilde büyüktür. Bu çalışmada sunulan sonuçlar, yatırımcıları ve önde gelen şirketleri Libya'da büyük rüzgar enerji projeleri gerçekleştirmek hususunda cesaretlendirecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Like many countries of the world Libya is facing an increase in energy demand and is working to meet a part of this demand by the use of renewable energy sources. In this study, a feasibility analysis has been made for the construction of a wind farm in Libya. A selection was made between two candidate areas in Tripoli Suburbs. In order to decide whether the wind speed is promising for the construction of a feasible wind energy facility, Weibull analysis has been conducted by calculating Weibull parameters (K, C). A suitable wind turbine has been chosen among two different types of 2.5 MW turbines, namely Liberty C99 and Siemens SWT, based on their energy output. It was found that the total power output of the wind farm for would be 100 MW. According to the calculations the investment would be paid back in 20 years with an internal rate of return (IRR) of 18%. This is substantial higher than the IRR value (10%) corresponding to projects considered to be feasible in the literature. The results presented in this study are encouraging for investors and leading companies to develop large wind energy projects in Libya.