The obstacles facing the implementation of e-government services: An empirical study for Libya
E-devlet servislerinin gerçekleştirilmesindeki engeller: Libya için bir empirik çalışma
  1. Tez No: 490335
  2. Yazar: NOURYAH OMAR SALIM ELSTEEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, e-devlet hizmetlerinin yükselişine odaklanılmış veLibya örnek olarak alınarak, bir e-devlet hizmetleri girişiminin uygulanmasına ilişkin çabalar ve zorluklar üzerine bir çalışma yapılmıştır.E-devlet hizmetleri, hükümetlere, verimlilik, sorumluluk ve taahhütler açısından tasarım ve yöntemler bağlamında önemli bir dönüşüm gereksinimi getirmektedir. Bununla birlikte, bu amaca ulaşmakta, özellikle e-devlet hizmetlerinin uygulanması konusunda, Libya'nın kendine has ve benzersiz zorluklarla karşı karşıya olduğu görülmektedir. Ülkeninbüyük çaplı bir e-devlet projesi için, yeterli kaynaktan ve altyapıdan yoksun gibi göründüğü anlaşılmaktadır.Ayrıca, Libya nüfusunun çoğunun genellikle bilgisayarlar ve internet ile çok az temas halinde olduğu gerçeği, halkın teknolojiye ve uygulamalara karşı güvensiz kılabilmektedir. Öncelikle, bu çalışma zorlukları açıklığa kavuşturmayı ve bunları aşmak için stratejiler önermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the rise of e-government services, specifically considers Libya as an example on its efforts and challenges with respect to implementing of an e-government services initiative. E-government services represent a fundamental transfer in the design and methods of government efficiency, responsibility and commitment. However, Libya in particular seems to face steep and unique challenges when it comes to the implementation of e-government services. The country often seems to lack sufficient resources, infrastructure, and know how to implement a large scale e-government services project.Furthermore, a large number of the Libyan population often have little contact with computers and the internet , and may be distrustful of technology and their government. Primarily, this study aims to clarify the challenges and suggest strategies to overcome them.