The challenges of ımplementing learning management systems in Yemeni private secondary schools
Yemen özel ortaokullarinda öğrenme yönetim sistemlerini uygulamada karşılaşılan zorlukları
- Tez No: 760424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ATEŞ, PROF. DR. TUNÇ DURMUŞ MEDENİ, DOÇ. DR. ÖMER ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Science and Technology, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Eğitim, toplumların en önemli bileşenlerinden biridir. Ülkeler, özellikle gelişmiş ülkeler, eğitim ortamlarını iyileştirmek ve geliştirmek için teknoloji ve modern araçları eğitim sistemlerine sokmak için çaba göstermektedir. Buna karşılık, COVID-19 küresel salgını, dünyadaki eğitim sistemi üzerinde büyük bir etki ve değişikliklere neden olmuştur. Bu nedenle birçok ülke, salgının etkisini azaltmak ve eğitim sürecinin aksamasını önlemek için uzaktan eğitim sistemlerini kullanmaya başlamıştır. Bu süreçte Yemen gibi gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler de bu yeni uzaktan eğitim sürecinde birçok engellerle karşılaşmışlardır. Yemen'deki mevcut durum ve bunun siyasi ve ekonomik yansımaları nedeniyle Yemen, salgın nedeniyle örgün eğitime ara verilen ülkeler arasında yer almış ve eğitimin tam sürekliliği için etkili bir alternatif de sunamamıştır. Yemen'deki okullar, elektronik öğrenmeyi (e-öğrenme) uygulamak açısından bazı zorluklarla karşı karşıya kalmışlardır. Aynı doğrultuda özel okullar da uzaktan eğitimi uygulamak için bazı sorunlar ve zorluklarda karşılaşmışlardır. Bu çalışmanın amacı, Yemen özel okullarında e-öğrenmenin uygulanmasında karşılaşılan zorlukları ortaya koymaktır. Bu çalışmanın amacına ulaşmak için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Yemen'in Mukalla şehrinde bulunan özel ortaokullarda görev yapan 9 müdür ve 19 öğretmen olmak üzere 28 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Bu katılımcılar, Yemen'deki özel okullarda e-öğrenme sistemlerinin uygulanmasıyla ilgili operasyonel zorlukların anlaşılmasına ve belirlenmesine büyük ölçüde yardımcı olabilecek kilit kişiler oldukları için tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılarla telefon yoluyla iletişime geçilip araştırma hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıldıktan sonra, görüşme sorularını içeren bir Google formu yanıtlamaları istenmiştir. Görüşmeler sonrasında elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Yemen'deki özel ortaokulların, öğrenme yönetim sistemlerinin uygulanması önünde bireysel, içerik, müfredat ve teknik zorluklarla karşı karşıya olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri belirlenmiş, ayrıca araştırmacılara ileride yapılacak çalışmalar için de önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important components of societies, and one of the most important reasons for the renaissance and development of nations. Countries, especially developed countries, strive to improve and develop their educational environments and introduce technology and modern tools into their educational systems. In contrast, the emergence of the COVID-19 pandemic has had a major impact on the education system around the world. Therefore, many countries have resorted to distance learning to mitigate the impact of the epidemic outbreak and avoid the suspension of the educational process. In developing and less developed countries such as Yemen, the e-learning process faces many obstacles. Due to the current situation in Yemen and its political and economic repercussions, Yemen was among the countries where formal education was suspended due to the pandemic and there was no effective alternative to full continuity of education. Schools in Yemen face some challenges in terms of implementing electronic learning (e-learning), but private schools have some elements for implementing e-learning. This study aims to identify the challenges facing the implementation of e-learning in Yemeni private schools. A qualitative research method was used to achieve the objective of this study. Where the working group was the private secondary schools in Yemen. The sample of the study was 28 volunteer participants (9 managers and 19 teachers) in private secondary schools in Mukalla city in Yemen. These participants are key people who can greatly assist in understanding and identifying the operational challenges associated with implementing e-learning systems in private schools in Yemen. The semi-structured interview form was used as a data collection tool within the scope of the research. Participants were contacted by phone, and interviews were conducted by answering a Google form with interview questions and by e-mail. The data obtained after the interviews were analyzed using descriptive and content analysis techniques. It was noted that the private secondary schools in Yemen face individual, content, curriculum, and technical challenges in front of implementing learning management systems. As a result of the study, the problems encountered and proposed solutions were identified, as well as suggestions for researchers for future studies.