A comparative study of e-government evolution in Africa
Afrika'da e-devlet kalkının karşılaştırmalı çalışması
  1. Tez No: 490336
  2. Yazar: NAGAT EL-ASHEIBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALOK MISHRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Comparative Literature, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Devletler, politikalarını açıklayabilmek ve etkili olabilmek için, vatandaşlarına hiz-metlerini iyileştirmek, İnternet aracılığıyla onlara ulaşmaya çalışmak için sürekli çaba sarf ediyor. İnternet kanalı vasıtasıyla kamuya açık bilgilerin ve hizmetlerin vatandaşlara iletilmesi e-devlet olarak kabul edilir. E-devlet, vatandaşlara, işletmelere ve kurumlara hizmet etmek için bilgi teknolojisi kullanmaktadır. E-devleti etkileyen çeşitli faktörler var. Araştırmacılar, genel olarak, çeşitli Afrika ülkeleri tarafından yürürlüğe konulan e-devlet çalışmalarını inceledi. Bu çalışmanın amacı, hükümetlerin uygulanması için katkıda bulunan yenilikçi modeller geliştiren kıtada az sayıda girişimi belgeleyerek E-Devlet'in Afrika'daki olanaklarını keşfetmektir. Tezin amacını gerçekleştirmek için, Afrika'daki eski hükümet ve evrim çalışmalarını, farklı Afrika ülkelerinde e-devletin evrimi üzerine tartışmalarla sunuyoruz (Libya, Mısır, Botsvana, Sudan, Güney Afrika, Nijerya, Gambiya, Gana, Uganda, Kenya ve Mauritius).
Özet (Çeviri)
States are constantly striving to improve their services to their citizens, trying to reach them through the Internet in order to be able to explain their policies and be effective. The delivery of public information and services to citizens through the In-ternet channel is considered e-government. The e-government uses information tech-nology to serve citizens, businesses and institutions. There are various factors that affect e-government. In general, researchers have examined e-government studies that have been put into practice by various African countries. The purpose of this study is to explore the possibilities offered by e-Government in Africa by document-ing few initiatives on the continent that have developed innovative models that con-tribute to governments through the implementation. To achieve the aim of the thesis, we present former works and e-government evolution in Africa with discussion on the evolution of e-government in different African countries (Libya, Egypt, Botswa-na, Sudan, South Africa, Nigeria, Gambia, Ghana, Uganda, Kenya, and Mauritius).