Mechanical and thermal properties of acrylonitrile-butadiene-styrene/barite composites
Akrilonitril-bütadien-stiren/barit kompozitlerinin mekanik ve termal özellikleri
  1. Tez No: 490390
  2. Yazar: SALMA ALI MADKOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHA TİRKEŞ, DR. ÜMİT TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Geniş uygulama alanlarına sahip olması nedeni ile akrilonitril-bütadien-stiren polimeri ile ilgili gerek mekanik gerek ise termal vb. özelliklerini geliştirmek adına çalışmalar halen devam etmekte. Yürütülen bu çalışmada akrilonitril-bütadien-stiren polimerine barit karıştırılarak kompozitler hazırlanmıştır. Hazırlıma sürecinde çift vidalı (aynı yönde dönen) mikro-karıştırıcı ve laboratuvar tipi enjeksiyon cihazı kullanılmıştır. Kompozitler hazırlanırken baritin kütlece oranları %5, %10, %15 ve %20 olarak seçilmiştir. Üretilen kompoiztler uygun test metotları ile karakterize edilmiştir. Bu testler çekme testi, darbe testi, dinamik mekanik analiz, erime akış indisi ve taramalı elektron mikroskobudur.
Özet (Çeviri)
The studies about improvement of properties of acrylonitrile-butadiene-styrene matrix are still on going. These properties can be listed as physical, thermal, morphological, etc. In this work, barite was added into acrylonitrile-butadiene-styrene matrix for composite production. Co-rotating twin-screw extruder was employed for the preparations of the composites. In addition to this, laboratory injection molding device was used for the preparation of test specimens. The barite proportions were adjusted as 5%, 10%, 15%, and 20% respectively. The mechanical, thermal, and morphological characterizations were performed by tensile and impact tests, dynamic mechanical analysis, melt flow index, and scanning electron microscopy techniques.