The mechanical and thermal properties of bentonite filled acrylonitrile-butadiene-styrene composites
Bentonit ile katkılandırılmış akrilonitril-bütadien-stiren kompozitlerinin mekanik ve termal özellikleri
- Tez No: 490391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHA TİRKEŞ, DR. ÜMİT TAYFUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Akrilonitril-bütadien-stiren polimerinin geniş uygulama alanlarından dolayı fiziksel, termal ve reolojik özellklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar halen devam etmektedir. Bu çalışmada Akrilonitril-bütadien-stiren matrisine bentonite eklenerek kompozit hazırlanmıştır. Kompozitlerin hazırlanması işlemleri çift vidalı (aynı yönde dönen) mikro-karıştırıcı ile yapılmıştır. Testler için kullanılacak numunelerin hazırlanması da laboratuvar tipi enjeksiyon ile gerçekleştirilmiştir. Akrilonitril-bütadien-stiren polimerinin içerisine eklenen bentonit oranları %5, %10, %15 ve %20 olarak seçilmiştir. Elde edilen kompozitlerin karakterizasyonları çekme ve darbe testleri, dinamik mekanik analizleri, erime akış indisi ve taramalı elektron mikroskobu ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The enhancement of rheological, thermal, and physical, properties of acrylonitrile-butadiene-styrene polymers is still great interest of researches due to the numerous applications. In this study, acrylonitrile-butadiene-styrene polymer matrix and bentonite were mixed for preparation of composites. The composite productions were managed by means of co-rotating twin-screw micro-compounder and the injection-molding device was used in order to obtaining specimens. The feeding compositions of bentonite particles were chosen 5%, 10%, 15%, and 20% respectively. The characterizations of prepared composites were done mechanically, thermally, and rheological manner by tensile test, impact test, melt flow index measurement, dynamic mechanical analysis and scanning electron microscopy methods.