Polimer türevli nanokristal SiOC tozlarının sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of polymer derived nanocrystal SiOC powders
- Tez No: 490411
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖÇMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada polimer türevli SiOC tozu sentezlenmiş ve karakterizasyon işlemleri yapılmıştır. SiOC tozunun sentezi için sol-jel metodu kullanılmıştır. Organik- İnorganik hibrit yapının eldesi için başlangıç malzemesi olarak TEOS ve PDMS seçilmiştir. Jelleşme işleminden sonra kurutulan tozlar Argon ortamında 1100°C' de ısıl işleme tabi tutularak hedeflenen fazlar elde edilmiştir. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Diferansiye Termal Analiz (DTA) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) kullanılarak tozların karakterizasyonları yapılmıştır. Bu analizlerin yanı sıra, yüksek sıcaklık XRD'si yardımıyla, Helyum ortamında 1500°C 'ye kadar ısıl işlem yapılan tozların anlık faz değişimleri de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was focused on the synthesis and characterization of polymer derived SiOC powders. SiOC powders were synthesized via sol-gel process. Tetraethyl orthosilicate (TEOS) and Polydimethylsiloxane (PDMS) were used as a precursors to obtain organic-inorganic structure. After this gelation process, dried powders were heated under Argon atmosphere at 1100°C to attain aimed phases and structure. The characterization of synthesized powders was performed by Scanning Electron Microscopy (SEM), Differential Thermal Analyzer (DTA) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR). In addition to these analyses, high temperature X-ray Diffractometer (HT-XRD) was used to determine simultaneously phase changes upon heating at 1500°C under Helium atmosphere.