Kinematik yüzeylerin diferensiyel geometrisi üzerine
On differential geometry of kinematic surfaces
- Tez No: 490412
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, dual sayılar, dual vektörler, kuaterniyonlar ve dual kuaterniyonlarla ilgili temel kavramlara yer verilmiştir.İkinci bölümde, tezin devamında kullanılacak olan eğriler ve yüzeyler teorisi ile ilgili temel tanım ve teoremler ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise, vida yüzeyinin tanımı ile temel formları, umbilik noktaları, eğrilik doğrultusu, Gauss ve ortalama eğriliği verilmiştir. Ayrıca herhangi bir yüzey üzerindeki eğrilerin vida yüzeyi üzerindeki görüntülerinin Darboux ve Frenet çatıları elde edilmiştir. Bu çatılara göre eğrinin normal eğriliği, geodezik eğriliği ve geodezik burulması bulunmuştur. Ardından k-kinematik yüzeyin tanımı verilmiş ve k-kinematik yüzeyler için asimptotik doğrultular, konjuge tanjant vektörler, Euler teoremi ve Dupin göstergesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters.In the first chapter, basic concepts about dual number, dual vectors, quaternions and dual quaternions are given.Basic definitions and theorems relavant with theory of curves and surfaces, which will be used in the thesis later on, have been discussed in chapter second.In the third chapter, definition of screw surface with fundametal forms, umbilical points, directions of curvature, Gauss and mean curvature are given. In addition Darboux and Frenet frames of images on a screw surface of curves on any surface are obtained. According to these frames the normal curvature, geodesic curvature and geodesic torsion of the curve were found. Then, the definition of the k-kinematic surface is given and it is obtained asymptotic directions, conjugate tangent vectors, Euler theorem and Dupin indicatrix for k-kinematic surfaces.