Gümüş üretim tesislerinde öğütmede kullanılan değirmenlerde performans analizi
Performance analysis in grills used in silver production facilities
  1. Tez No: 490420
  2. Yazar: ZEKERİYYA YİTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KÖSE, YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Cevher hazırlamada malzemenin ufalama özelliklerinin belirlenmesinden sonra ufalama işlemi için doğru ekipmanın seçilmesi ve ekipman parametrelerinin amaca uygun bir şekilde belirlenmesi gerekir. Kullanılan cevherin, ufalama prosesindeki veriminin maksimum düzeye çekilmesi, enerji sarfiyatının azalışı ile ifade edilir. Bir ufalama işleminin amacı; uygun kırma ve öğütme boyutunda, kırma veya öğütme miktarı maksimum olurken, ufalanan malzemenin ton ya da kilogram başına harcadığı enerjinin minimum olmasıdır. Bu sebeple; mevcut prosesde, beslenen cevherin özelliklerine uygun değişen çalışma şartlarına bağlı olarak, öğütme devresinde esnek çalışmayı sağlayacak şekilde performans analizinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, bir gümüş üretim tesisi bünyesinde; gelen tüvanan malzemenin, istenilen inceliğe getirilmesi için kullanılan değirmenler incelenerek sorunlar araştırılmıştır. Yapılan analizlerde, bilyeli değirmenlere beslenen işlenmemiş malzeme miktarının, otomatik ya da manuel ayarlanabilir olması ile siklon (seperatör) ve pompa haznesine yapılan proses suyu ilavesi neticesinde, tane büyüklüğü ve katkı madde yoğunluğu istenilen düzeyde tutulabilmektedir. Öğütme için kullanılan bilyalı değirmenlerde; çelik bilya ile kauçuk astar ve çelik bilya ile çelik astar kullanılması durumunda performans analiz hesapları yapılmış ve öğütme için kullanılan değirmenin hacim ölçüsüne göre öneriler getirilmiştir. Ayrıca, altın ve gümüş üretim tesislerinde kullanılan mekanik aksam ile üretimin maksimum düzeyde gerçekleşebilmesi için kullanılan konik kırıcı ve öğütmede kullanılan değirmenin farklı tasarımları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
After determining the crushing properties of the material in the preparation of the ore, the correct equipment should be selected for crushing and the equipment parameters should be appropriately determined. The utilization of the used ore is expressed by decreasing the energy consumption, to maximize the efficiency of the crushing process. The purpose of a crushing process; the appropriate amount of crushing or grinding is the minimum amount of crushing or grinding consumed per ton or kilogram of crushed material while the crushing or milling amount is the maximum. Therefore; it is of great importance to carry out performance analysis in the existing process in order to provide flexible operation in the grinding cycle, depending on the operating conditions that are appropriate to the properties of the ore fed. In this work, a silver manufacturing plant is located; the problems were investigated by examining the mills used for bringing the incoming crude material to the required level. In the analyzes made, grain size and additive density can be maintained at the desired level, as the amount of raw material fed to the ball mills can be adjusted automatically or manually and the process water is added to the cyclone (separator) and pump reservoir. In ball mills used for grinding; In the case of using steel ball and rubber lining and steel ball and steel lining, performance analysis calculations were made and recommendations were made according to the volume of the mill used for grinding. In addition, different designs of the conical crusher and grinding mill used for maximum production of the mechanical parts used in gold and silver production facilities have been made.