Kütahya ilinde yapı malzemelerindeki uranyum, toryum ve potasyum oranlarının belirlenmesi
Determination of uranium, thorium and potassium rates in building materials in Kutahya province
  1. Tez No: 490419
  2. Yazar: ULAŞ IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN MANİSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Halk Sağlığı, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Public Health, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünyadaki bütün canlılar doğal ve yapay radyasyona maruz kalmaktadır. Toplam radyasyon dozuna en büyük katkıyı doğal radyasyon yapar ve üç ana kaynağı vardır: doğal radyonüklidlerin solunum yoluyla (çoğunlukla radon) alınması ve yutulması nedeniyle karasal radyasyon, kozmik radyasyon ve dâhili radyasyon. Karasal radyasyon kaynakları; zemini, kayaları, havayı, yapı malzemelerini ve içme suyu kaynaklarını içerir. Bu çalışmada, Kütahya ve Afyon illerinden toplanan 45 yapı malzemesindeki 238U, 232Th ve 40K doğal radyoaktivite analizi NaI(Tl) gama ışını spektroskopi sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Belirlenen aktivite değerleri ve yıllık etkin doz değerleri, UNSCEAR 2000 raporu ve literatürde bulunan diğer çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
All living creatures in the world are exposed to radiation coming from natural anda man-made radionuclides. Natural radiation makes the largest contribution to the total radiation dose, and has three major sources: terrestrial radiation, cosmic radiation and inter radiation because of the intake of natural radionuclides through inhalation (mainly radon) and ingestion. Terrestrial radiation sources include the ground, rocks, air, building materials and drinking water supplies. In this study, the analysis of natural radioactivity from 238U, 232Th ve 40K in 45 building material sample collected from the province of Kütahya and Afyon were carried out using a NaI(Tl) gamma-ray spectroscopy system. The determined activity values and the annual effective dose values were compared with the UNSCEAR 2000 report and the other studies found in literature.