Enzimatik oksidatif polikondenzasyon yöntemiyle yeni tip oligofenol türevinin sentezi, karakterizasyonu ve termal kararlılığının incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of thermal stability of new type oligophenol via enzymatic oxidative polycondensation method
- Tez No: 490430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEN TURAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, öncelikle oligofenol türevi (E)-2-(((2,5-diklorofenil)imino)metil)fenol monomeri kondenzasyon reaksiyonu ile sentezlenmiş ve monomerin kimyasal yapısı UV–Vis, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopileriyle karakterize edilmiştir. (E)-2-(((2,5-diklorofenil)imino)metil)fenol'ün enzimatik oksidatif polimerizasyonu oksitleyici ajan ve katalizör olarak hidrojen peroksit varlığında HRP kullanılarak oda sıcaklığında değişik çözücü ve fosfat tamponlarında (pH: 3.0, 4.0, 5.0, 6.0) gerçekleştirilmiştir. Optimum şartlar belirlenmiştir. Çalışmalar limon sarısı polimerin, çözücü olarak metanolün kullanıldığı pH: 3.0 fosfat tamponunda başarılı bir şekilde sentezlendiğini göstermiştir. Poli((E)-2-(((2,5-diklorofenil)imino)metil)fenol) karakterizasyonu UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, TGA/DTA, GPC analiz teknikleri ve tarama hızı çalışması yoluyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, oligo phenole derivative of monomer was (E)-2-(((2,5-dichlorophenyl)imino)methyl)phenol synthesized by condensation reaction and the chemical structure of the monomer has been characterized by UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopies. Enzymatic oxidative polymerization of (E)-2-(((2,5-dichlorophenyl)imino)methyl)phenol using horseradishperoxidase (HRP) in the presence of hydrogen peroxide as catalyst and oxidizing agent was carried out in various solvents and phosphate buffers (pH:3.0, 4.0, 5.0, 6.0) at room temperature. The optimum conditions were determined. Studies have shown that a yellow of lemon polymer was successfully synthesized by utilizing methanol as the solvent at pH:3.0 phosphate buffer. Characterization of Poly [(E)-2-(((2,5-dichlorophenyl)imino)methyl)phenol] was carried out via UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, TGA/DTA, GPC analysis techniques and study of scanrate.