Yeni bir azometin fenol türevinin kemoenzimatik polikondenzasyonu
Chemoenzymatic polycondensation of a new azomethine phenol derivates
- Tez No: 490429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEN TURAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, öncelikle fenoksi imin türevli (E)-4-((benzilimino)metil)fenol monomeri kondenzasyon reaksiyonu ile sentezlenmiş ve monomerin kimyasal yapısı UV–Vis, FTIR,1H-NMR, 13C-NMR spektroskopileriyle karakterize edilmiştir. (E)-4-((benzilimino)metil)fenol'ün enzimatik oksidatif polimerizasyonu oksitleyici ajan ve katalizör olarak hidrojen peroksit varlığında HRP kullanılarak oda sıcaklığında değişik çözücü ve fosfat tamponlarında (pH: 3,0 4,0 5,0 6,0) gerçekleştirilmiştir. Optimum şartlar belirlenmiştir. Çalışmalar koyu kahve renkli polimerin, çözücü olarak sulu etanolün kullanıldığı pH: 4 fosfat tamponunda başarılı bir şekilde sentezlendiğini göstermiştir. Poli-(4-((benzilimino)metil)fenol)'ün karakterizasyonu UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, TGA/DTA ve GPC analiz teknikleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, phenoxy imine derivative of (E)-4-((benzylimino)methyl)phenolmonomer was synthesized by condensation reaction and the chemical structure of themonomer has been characterized by UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopies. Enzymatic oxidative polymerization of (E)-4-((benzylimino)methyl)phenol using horseradish peroxidase (HRP) in the presence of hydrogen peroxide as catalyst and oxidizing agent was carried out in various solvents and phosphate buffers (pH:3, 4, 5, 6) at room temperature. The optimum conditions were determined. Studies have shown that a dark brown polymer was success fully synthesized by utilizing aqueous ethanol as the solvent at pH: 4 phosphate buffer. Characterization of Poly-[4- (benzylimino)phenol] was carried out via UV–Vis, FT-IR, 1H-NMR, TGA/DTA, and GPC analysis techniques.