Herbisite direnç geni CP4-EPSPS'nin Agrobacterium tumefaciens aracılığıyla patatese aktarılması
Agrobacterium tumefaciens mediated genetic transformation of potato with CP4-EPSPS herbicidal gene
- Tez No: 490431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALLAH BAKHSH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yabancı otlar diğer bitkilerde olduğu gibi patates bitkisinde de önemli kayıplara yol açmaktadır. Bu çalışmada herbisite dayanıklılık karakterinin Agrobacterium aracılığıyla iki farklı patatese gen aktarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, genetik aktarımı için“Lady Olympia”ve“Desiree”patates (Solanum tuberasum L.) çeşitlerinin yaprak ve boğumarası doku parçaları eksplant olarak kullanılmıştır. Gen aktarımı yapmak için pCAMHE-EPSPS plazmidini içeren Agrobacterium tumefaciens bakterisinin LBA440 izolatları kullanılmıştır. Gen aktarım amacıyla kullanılan pCAMHE-EPSPS plazmidinde 35S promotoru kontrolü altında CP4-EPSPS geni bulunmaktadır. Çalışmada, T-DNA bölgesinde bulunan gusA geninin varlığı aday transgenik bitkilerin erken dönemde tespit edilmesini kolaylaştırmıştır. Lady Olympia ve Desiree çeşitlerinde transformasyon etkinliği sırasıyla % 0,7 ve % 0,3 olarak hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda CP4-EPSPS geninin transgenik patates hatlarında işlevsel olarak yer aldığı tespit edilmiştir. Yapılan glifosat herbisit uygulaması sonucunda da CP4-EPSPS geninin patatese karşı etkinliğini ortaya koymuştur. Geliştirilmiş transgenik patates hatları ıslah programında gen kaynağı olarak kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Weeds incur significant losses to crop plants including potato. The present research work was conducted to introduce herbicide reistance trait in two potato cultivars Lady Olympia and Desiree via Agrobacterium mediated genetic transformation. For this purpose, Agrobacterium strain LBA4404 harboring pCAMHE-EPSPS binary vector was used to infect leaf and internodal explants of both cultivars. The plasmid contained CP4-EPSPS gene under the control of 35S promoter. The presence of gusA gene with in T-DNA region facilitated earlier screening of primary transformants. Overall transformation efficiacy was calculated as 0,7 and 0,3% in“Lady Olympia'' and ”Desiree''. The primary transformants were using for gene integration and expression using standard molecular techniques. The efficacy of transgenic plants against roundup ready was evaluated by glyphosate application assays using recommended dose. The transgenic plants showed enhanced tolerance against glyphosate applications. The developed transgenic lines can be used as a germplasm in potato breeding programme.