Servikal adenit tüberküloz tedavisinde kemoterapi ile kemoterapi –cerrahi kombine tedavisinin karşılaştırılması
Chemotherapy versus surgical treatment plus chemotherapy on tuberculosis cervical adenitis
  1. Tez No: 490432
  2. Yazar: NEVZAT DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARAS ŞENVAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 8277
Özet
Servikal Adenit Tüberküloz\'da bugün için en önemli sorunlardan biri tedavi yönteminin seçimidir. Üzerinde en çok durulan konu kemoterapinin tek başına mı, yoksa cerrahi tedaviyle birlikte mi daha etkili olduğudur. Çalışmamızın ana fikri bu noktaya dayanmaktadır. Yaşları 14-70 arasında değişen 21 hasta çalışmaya alınmış, 9 hastaya sadece kemoterapi, 12 hastaya ise kemoterapi ile birlikte cerrahi tedavi uygulanmıştır. Sonuçta kombine tedavi uygulanan grupta klinik yanıt ve klinik iyileşme diğer gruba göre daha kısa sürede elde edilirken 8 aylık izlem sonunda iki grup arasında iyileşme açısından fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The treatment options for Tbc Cervical Adenitis nowadays is still unclear. The greatest controversy exists on the efficiency of chemotherapy alone or to combine medical treatment with surgical excision. With an aim to find out the best modality this study was performed. 21 patients, 14-70 years old, were included to the study, of which 9 patients were undertaken the chemotherapy regimen and the rest were treated with both methods. The results have shown better clinical response and resolution in the combined treatment at the early period. However this difference was not apparent at the end of the eighth month.