Darbeler ve Bâb-ı Ali baskını
Blows and the Bab-i Ali raid
  1. Tez No: 490450
  2. Yazar: SEVDA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Osmanlı'nın en parlak döneminden günümüze kadar birçok dönemlerde devlet yönetimine gayri nizami bir şekilde müdahale edilmiş ve ülke yönetime el koymaları günümüze kadar gelmiştir. Yapılan darbede ilk ele alacağımız olayda 24 Nisan 1512'de Osmanlı Devleti'nin 9. Padişahı olan Yavuz Sultan Selim'in babası olan II. Bayezid'e karşı başlattığı harekettir. Sonra II. Osman(Genç Osman) vakası patlak verdi. Bu dönemde de devlet yönetimi ihtilal hareketleri nedeniyle durduruldu. Devletlerinin geleceği için padişahların hepsi tahtları ve hatta canları pahasına devleti korumayı kendilerine görev bilmişlerdi. Genç Osman'ın amcası olan I. Mustafa'nın hal edilmesi üzerine tahta geçen Genç Osman'ın yaptığı sert tavırlarla yeniçeri ve ulemanın tepkisine ve nefretlerine sebep oldu. Bu nefret giderek artarak isyanın çıkmasına sebep oldu. Daha sonra isyancılar sarayı basarak I. Mustafa'yı bulunduğu hücreden çıkararak sultanlığını ilan ettikten sonra Genç Osman'ı yedi kule zindanlarına hapsederek orada katlettiler. Sonrasında Kabakçı Mustafa isyanı baş gösterdi. Osmanlı'da yenileşme hareketlerinin gerçekleşmesi için III. Selim bazı ıslahatlar yapmak istemiştir. Amaç Osmanlı'yı daima daha ileri daha modern bir hale getirmekti. Bunun için de III. Selim, Nizam-ı Cedid adı ile askeri, mülki, idari, ticari, sosyal ve siyasal bir dizi ıslahatlar teşebbüsüne girerek devlete yeni bir yapı ile canlandırmaya çalışmıştır. 1807'de Nizam-ı Cedid ordusunu dağıtmak isteyen yeniçeriler Kabakçı Mustafa önderliğinde ayaklanma çıkararak III. Selim ve Nizam-ı Cedid ordusunu dağıtıp tahttan çekilmek zorunda kaldı. 1876'da da Abdülaziz'in akli dengesinin yerinde olmadığını söyleyerek tahttan indirilmiştir. Askeri darbe olarak bilinen Bâb-ı Ali baskını 23 Ocak 1913 tarihinde Kâmil Paşa hükûmetine zorla istifaya iten ittihatçılar ve bu tarihten sonra hükûmet çalışamaz hale getirilmiştir. Daha sonra 20 Ocak 1921 Anayasası'nın 1, 2 ve 3. Maddelerinde ilk defa Türkiye Devleti ifadesinin kullanılması bir önceki Osmanlı Hükümeti'ne karşı bir ihtilal olduğu niteliğini ortaya koymuştur. 27 Mayıs 1960 Darbesi,çok partili hayata geçildikten sonra seçimlerle başa gelen ilk demokratik hükümet olma özelliğini taşıyor. 27 Mayıs 1960'ta ordu el koymuş, Adnan Menderes ile bakanlarından Fatih Rüştü ve Hasan Polatkan idam ettirilmiştir. 12 Mart 1971 Muhtırası 3 Kuvvet Komutanı ve Genelkurmay başkanının imzasını taşıyan Süleyman Demirel hükümetinin düşürülmesi ile sonuçlanmıştır. Ardından meclisin ve, siyasi partilerin kapatılmış ve yeni Anayasa hazırlanmış fakat ülke iç savaşa girecek noktaya gelmiştir. Bu durumda 1980 askeri darbesi Kenan Evren'in başkanlığında askeri bir idarenin ardından ülkede pek çok yenilikler de getirildi. Birçok kişiye idam cezası verildi, 50 kişi infaz edildi, birçok kişi fişlendi, fişlenen kişiler işten çıkarıldı ve hapsedilenlerden ölen kişilerin olması darbenin acı ve kötü yüzünü ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
From the brightest period of the Ottoman Empire to the day-to-day period, the government has been interfereing with the administration in many periods and the confiscation of the country's administration has come up to daylight. In the event we will first take the narrow streets on April 24, 1512 in the Ottoman Empire's 9th Sultan, father of Sultan Selim II Yavuz II. It is the movement he launched against Bayezid. Then II. Osman (Young Osman) case broke out. During this period, the state administration was stopped because of the revolutionary movements. For the sake of the future of the states, all the sultans had the duty to protect the state at the expense of their throne and even their souls. Young Osman's uncle, Young Mustafa Osman, who was on the throne when he was forced to do so, caused the reaction and hatred of the janissary and the jumper. This hatred increased and caused a revolt. Later, the rebels pressed the palace and removed the Mustafa from his cell and declared his Sultanate. He then assassinated Young Osman in the seven tower dungeons and massacred there. Afterwards the Kabakçı Mustafa rebellion started. For the realization of modernization movements in the Ottoman Empire III. Selim wanted to do some reforms. The aim was always to make the Ottoman more modern. For this, III. With the name of Nizam-ı Cedid, Selim entered a military, administrative, commercial, social and political reform initiative and tried to revive the state with a new structure. In 1807, the newcomers who wanted to distribute the Nizam-ı Cedid army raised an insurrection under the leadership of Kabakçı Mustafa III. Selim and Nizam-i Cedid had to dismiss the army and withdraw from the throne. In 1876, Abdulaziz's mental equilibrium was said to be in place, and it was reduced from the throne. Bâb-ı Ali, known as military coup, had been forced to resign to Kamil Pasha's government on 23 January 1913, and after that date the government was rendered inoperable. Then the Constitution of January 20, 1921 1, 2 and 3. Using the Government of Turkey for the first time revealed the nature of the substance is a revolution against a former Ottoman Empire. The May 27, 1960 coup was the first democratic government to start with the elections after the multiparty life passed government. On May 27, 1960, the army took over the administration , Adnan Menderes and Fatih Rüştü and Hasan Polatkan were executed. March 12, 1971 Commemorative 3 force Commander and Chief of General Staff signed the signing of the Süleyman Demirel government was downgraded. Then the closure of parliament and political parties and the new Constitution have been drafted , but the country has com to the point of civil war.In this case , after the 1980 military coup, headed by Kenan Evren , many improvements were made in the country after military service. Many people were sentenced to death penalty, 50 people were executed, many people were plugged, fictional people were removed from the work, and the painful and evil face of the countless people who died from the imprisoned.