İş güvenliğinin çalışan memnuniyeti ve motivasyonu üzerine etkisi
The effect of occupational safety on employees satisfaction and motivation
  1. Tez No: 490449
  2. Yazar: CEYDA TİMUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliğinin günümüzdeki yeri ve önemi her geçen gün artmaktadır. Buna örnek verecek olursak, bir iş yerinde 50 kişi ve üzeri personel çalıştıran ve 6 aydan uzun iş ortaya koyan bütün işletmeler çalıştırdıkları kurumda iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve iş yeri hemşiresi bulundurma zorunluluğu vardır. İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların performanslarının arttırılması ve kurumun hasta potansiyelinin artması için büyük önem taşımaktadır. İş güvenliği ile ilgili bir çok yeni yönetmelik çıkarılmıştır. Çıkarılan bu yönetmelikler çalışanların haklarını daha iyi korunmasını sağlamaktadır. Bu durumda çalışanların iş yaşantısındaki motivasyon ve memnuniyetinin artmasını sağlar. İş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamlarının çalışanların daha mutlu, huzurlu ve güven içerisinde çalışabilecekleri bir ortam oluşturulması gerekmektedir. Uygun fiziki ortam, aydınlatma, ısı, nem, havalandırma, gürültü gibi etkenlerin iyi düzenlenmesi gerekmektedir. Çalışanların motivasyon ve memnuniyetinin artması için çalışan personelin iş sınıfına göre bir takım olumlu iyileştirmeler yapması gerekmektedir. Bunlar ücret, fazla mesai , güvenlik vs. gibi sıralama yapmamız mümkündür.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of occupationel work and asofety is increasing day by day. For example, All of enterprise which employ 50 personnel and above and working in 6 months and above sirms must have to incorporete a accupationel safety specialist, occupationel physician and occupatinel nurse. Occupationalhealthandsafetyare of greatimportanceforincreasingemployeeperformanceandforincreasinginstitutionalpatientpotential. Manynewregulations on worksafetyhavebeenissued. Theseregulationsensurethatemployees' rightsarebetterprotected. Inthiscase, it increasesthemotivationandsatisfaction of theemployees in business life. Interms of occupationalhealthandsafety, workingenvironmentsneedtocreate an environmentwhereemployees can workmorehappily, peacefullyandconfidently. Properphysicalenvironment, lighting, heat, humidity, ventilation, noiseandotherfactorsneedto be wellregulated. Personnel must be improved a set of positive things by working class for incresing of personel's motivation and pleasure it is possible to sorting like personnel's wage, overtime, security, etc.