İşletmelerde mesleki eğitim süreçleri, önemi ve örgütsel iletişim üzerindeki etkileri: Orta ölçekli işletme çalışanları üzerine bir uygulama
Vocational training processes in enterprises, its importance and its effects on organizational communication: A practice on medium sized enterprises' employees
  1. Tez No: 490451
  2. Yazar: DİLARA ALTINKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, mesleki eğitim süreçlerinin, son yıllarda artan önemleri ile birlikte örgütsel iletişim süreci üzerindeki etkilerinin, pratikte ne şekilde ortaya çıktığını incelemektir. Bu nedenle de çalışmada, ankete dayalı bir araştırmaya yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde KOBİ'lere dair bir genel değerlendirme bulunmaktadır ve bu değerlendirmeler için literatürden faydalanılmıştır. Aynı zamanda bu bölümde, mesleki eğitim kavramının genel çerçevesi ve KOBİ'lerdeki mesleki eğitim süreci araştırılmıştır. İkinci bölümde örgütsel iletişim kavramının genel çerçevesi incelenmiştir. Aynı zamanda bu bölümde, KOBİ'lerdeki örgütsel iletişim süreci araştırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Sakarya'da bulunan bir otomobil yedek parçası üreticisi firmada gerçekleştirilen bir anket çalışması yer almaktadır. Bu anket aracılığıyla, bir KOBİ'de mesleki eğitimin örgütsel iletişim üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine how the effects of vocational education processes on organizational communication process, in relation to its increasing importance in recent years, emerge in practice. For this reason, a survey based on the questionnaire was included in the study. In the first part of the study, there is a general evaluation of SMEs and the literature is used for these evaluations. At the same time, the general framework of the concept of vocational education and the vocational education process in SMEs are being investigated in this section. In the second part, the general framework of the concept of organizational communication is examined. At the same time, the organizational communication process in SMEs is being investigated in this department. In the last part of the work, there is a questionnaire survey carried out at a manufacturer of spare parts of automobiles in Sakarya. Through this questionnaire, the effects on vocational training and organizational communication in an SME are evaluated.