Sosyal medyanın işletmelerin marka imajı ve marka değeri üzerine etkileri
The effects of social media on brand and image value of organizations
- Tez No: 490458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM KARABAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İşletmelerin ürün ve hizmetlerini tanıtabilecekleri yeni bir pazar haline gelen sosyal medyanın önemi gün geçtikçe artmaktadır. İşletmeler, rakiplerinin önüne geçmek, sahip olduğu müşteri sayısını koruyabilmek ve arttırabilmek amacıyla sosyal medyanın sunduğu teknolojileri aktif bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal medyanın işletmelerin marka ve imaj değerleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu kapsamda sosyal medya, marka imajı ve marka değeri kavramları ele alınmış ve bu kavramlar alt başlıklarıyla incelenmiştir. Araştırma dâhilinde telekomünikasyon sektörüne yönelik olarak İstanbul'daki üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler üzerinde bir saha çalışması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sosyal medya, marka imajı ve marka değeri arasında pozitif yönlü ilişkilerin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of social media, which has become a new market where businesses can introduce their products and services, is increasing day by day. Businesses should actively use the technologies which are provided by social media in order to get ahead of their competitors, protect and increase the number of customers they have. The purpose of this study is to investigate the effects of social media on brand and image values of businesses. In these context, social media, brand image and brand value concepts were discussed and these concepts were examined with sub-headings. Within the scope of the research, a field study was carried out on the students who are studying at the universities in Istanbul for the telecommunication sector. According to the results obtained, there are positive relationships among social media, brand image and brand value.