Akıllı şehirler ve akıllı şehirlerin kurulmasında rüzgar enerjisinin yönetimi ve organizasyonu
Smart cities and management and organization of wind energy in the establishment of smart cities
  1. Tez No: 490457
  2. Yazar: ELİF ILGAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Akıllı şehirler ve akıllı şehirlerde enerji güncel bir araştırma konusudur. Bu sebeple yüksek lisans tezinin hedefi, akıllı şehirlerde rüzgar enerjisi kullanımının farkındalığının oluşturulması ve bu konuda bir yol gösterici olmasıdır. Günümüzde şehirleşme, klasik şehircilikten farklı olarak gelişebilmektedir. Gerek altyapı gerekse her türlü iletişim ve ulaşımın olabildiği, insanların kolaylıkla her şeyi bulabildiği bir şehircilik anlayışıyla ilerlemektedir. Şehirlerin gelişebilmesinde kullanılan girdi enerjisinin, daha çok rüzgar enerjisi olarak tercih edilmesi, sürekli ve yenilenebilir olmasının yanında gelişebilir teknolojilerde açık olabilmesidir. Çalışmada uygulama araştırma yöntemi, literatür taraması şeklinde olup konuyla ilgili yayınlanmış bütün verileri değerlendirirken akıllı enerjinin kullanımı, yöntemi ve organizasyonu ayrı bir önem taşımaktadır. Akıllı şehirlerin organizasyonunda altyapı hizmetlerinden insanların faydalanabilmesi için sürekli bilgilendirme merkezlerinin oluşması, ulaşım ve haberleşme hizmetlerinin yaygın olabilmesi kullanılabilen enerji hizmetlerinin verimliliğinin artırılmasında rüzgar enerjisi en çok değerlendirilebilen bir yöntem olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ancak hiçbir enerji sıfır maliyetli olarak karşımıza çıkmamaktadır. Rüzgar enerjisinin de kendine ait gürültü gibi oluşumlarının olması gürültü kirliliğine neden olurken, diğer yandan enerji elde edilmesinde karbon salınımının olmaması alternatif bakımından öne çıkmasına sebep olmaktadır. Akıllı şehirler, bu enerjiden istifade ederek geleceğine de yatırım yapabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
The concepts of intelligent cities and energy in intelligent cities are the (most popular) subject of contemporary studies. In line with this, the aim of this dissertation is determined as increasing the awareness of the use of wind energy in the intelligent cities and establishing the study as a guidance to achieve this. Contemporary urbanization has long been evolving in a course of development far different from the developmant path of traditional classiccal urbanization. As a concept, it has been continuously developed particularly with an urbanization perception where not only all sorts of infrastructures, communication, commuting have all been made available within cities but also people living there would have an easy access to satisfy all their needs within the boundaries of cities and, these are all imbedded in this concept. In particular, if the wind energy is opted for as the main source input energy, wich can be used in the development of cities/urban areas, this would then, alongside it being a sustainable and renewable energy source, open up much more room for new technologies to develop. The main research methodology applied in this study is predominantly in the from of a literature review where all the data hitherto published are thoroughly examined with a specific emphasis on, and in line with its relative importance, the use, management and organization of intelligent energy. In developing intelligent urban areas and for inhabitants to make better use of network infrastructure services, some of the prevalent aspects like; setting up continuous info disseminaton centers, wide spread communacation network and commuting services and, the use wind energy in order to improve efficiency in consumable energy alternatives prevail as constituting the most beneficial method. Having said this, in real life we do not unfortunately come across an energy source with zero cost or without its own shortcomings disadvantages. In this context, for instance, while wind energy has its own shortcomings in the sense that it usually gives rise to noise pollution, it does not however releases carbon emission while producing energy and this is the reason why it emerges as the pioneering alternative energy source. While taking the best benefit out of this latter energy source, inteliigent cities would have at the same time continuously invested in their own future.