Neoliberal küreselleşme ve popülist eğilimler: 2007-2009 küresel finans krizi bağlamında bir değerlendirme
Neoliberal globalization and populist tendencies: An evaluation in the context of 2007-2009 global financial crisis
  1. Tez No: 490460
  2. Yazar: ALİ SENCAN GÖKKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tez çalışmasında neoliberal küreselleşme ve dünyadaki popülist eğilimler arasındaki ilişki ele alınmıştır. Neoliberal küreselleşmenin 2007-2009 küresel finans krizindeki rolü sorgulanmış ve bununla beraber dünyadaki gelir dağılımı adaletsizliği, işsizlik veya işçi ücretlerinin düşmesi gibi ekonomik eşitsizlik yaratan durumlardaki etkisi ampirik verilere dayanarak araştırılmıştır. Bu ekonomik eşitsizliklerin insanların sosyo-ekonomik durumlarını nasıl etkilediğini görmek için ABD ve Avrupa ülkelerinde yapılmış anketlerden yararlanılmıştır. Anketler özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde yaşayan orta sınıf ve altı insanların krizden kötü etkilendikleri ve bundan dolayı krizin nedeni olarak görülen ekonomik küreselleşmeye karşı tepkili olduklarını göstermiştir. Bununla birlikte, bu dönemlere denk gelen popülist söylemlerin artması ve ABD ve Avrupa'nın birçok ülkesinde yapılan seçim sonuçlarında da açıkça görülen popülist partilere doğru artan eğilimler oldukça anlamlıdır. Çalışmanın sonucu, olumsuz ekonomik koşullar sebebiyle insanlarda oluşan kızgınlık ve öfkenin, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığı kullanan popülist partilere oy olarak döndüğünü işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relation between neoliberal globalization and populist tendencies in the world is discussed. The role of neoliberal globalization in the 2007-2009 global financial crisis was questioned, and the effect on the world of economic inequalities such as income distribution inequality, unemployment or salaries of workers has been researched based on empirical evidence. Surveys in the US and European countries have been used to see how these economic inequalities affect people's socio-economic situation. The surveys have shown that low-middle-class people living in the US and European countries are particularly give negative reaction to the economic globalization that is badly affected by the crisis and therefore the cause of the crisis. However, the increasing tendencies towards populist parties, which are clearly seen in the increasing populist rhetoric associated with these periods and in the election results in many countries of the US and Europe, are quite meaningful. The end result of the study indicates that the irritated and angry people due to adverse economic conditions have returned as support to the populist parties which using xenophobia and racism.