Türkiye'de kültür turizmi ve Tarihi Yarımada'nın kültür turizmine sosyal ve ekonomik katkıları
Cultural tourism in Turkey and how historical Peninsula has impacted the economic and social standing
- Tez No: 490463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde turizm endüstrisine bakıldığında büyüme oranı en fazla olan turizm çeşidinin, kültür turizmi olduğunu görülmektedir. Uluslararası kuruluşlar, kültürel miras alanlarını kültürel turizmde kullanılması gereken yerler olarak görmektedir. İstanbul Tarihi Yarımadasının tamamının sit alanı olarak ilan edilmesi, bu bölgenin kültür turizme yatkınlığı ve gerekliliği üzerinde durulmaktadır. Bu çalışma köklü bir kültüre ev sahipliği yapan Tarihi Yarımadanın kültürel turizm stratejileri üzerinde durarak ihtiyaç duyulan gözlemleme eksiğinin sonucunda oluşturulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde turizmin tanımı, kültür ve kültür turizmi kavramları içeriği, özellikleri, önemi, sınıflandırılması, kaynakları ve kültürel varlıklar ve önemi kapsamında açıklanmaktadır. İkinci bölümde Türkiye ve İstanbul'da turizm kavramı ele alınmaktadır. Türkiye'de turizmin gelişimi, İstanbul'da turizm kavramları ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise İstanbul'da bulunan Yarımada'nın Türk kültür turizmine sosyal ve ekonomik katkıları incelenmektedir. Bu bağlamda Turizm Master Planı, kültür turizminin nedenleri ve ortak çıktıları incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Today, when we look at the tourism industry, it is seen that tourism, cultural tourism has the greatest growth rate. International organizations view cultural heritage sites as places where cultural tourism should be used. The declaration of the whole of the Istanbul Historical Peninsula as a protected area, the cultural tourism proneness and necessity of this region is emphasized. This work was formed as a result of the lack of necessary observation by emphasizing the Cultural Tourism Strategies of the Historical Peninsula, which hosts a rooted cultural home. In the first part of the work, the definition of tourism and concepts of cultural and cultural tourism are explained in terms of content, characteristics, importance, classification, resources and cultural assets and importance. The second part deals with the concept of tourism in Turkey and Istanbul. Tourism development in Turkey and tourism concepts in Istanbul. The third and final chapter is examined in terms of social and economic contributions to the Turkish cultural tourism of Istanbul's Historical Peninsula. In this context, the master plan of tourism, the reasons for cultural tourism and the common outputs are examined.