Musealisation as an urban process: The transformation of the Sultanahmet District in Istanbul's historic peninsula
Kentsel bir süreç olarak müzeleşme: İstanbul tarihi yarımada Sultanahmet Bölgesi nin dönüşümü
  1. Tez No: 709094
  2. Yazar: PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURRAY FRASER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University Collage London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında küresel ekonomideki yapısal değişiklikler, 1960'lardan başlayarak tarihi kent merkezlerinin yenilenmesi ile ilgili tartışmaları beraberinde getirmiştir. Tarihi kentler, özellikle kültür turizmi yoluyla, tarihi yapıların sistematik olarak müzeye çevrilmesinden kültürel eksenli işlevleri teşvik eden kentsel ölçekli projelere kadar çeşitlilik gösteren dönüşümlere uğramıştır. Böylelikle müze kavramının kendisi yapı sınırlarını aşarak alanları de içerecek şekilde genişlemiştir. Günümüzde kültürün hemen hemen her yönünün müzelerde sergilenmesi ve terkedilmiş birçok yapının müzeye dönüştürülmesiyle, birçok tarihi kent merkezi açık hava müzelerine dönüşmüştür. Müze, tek bir yapı içinde bile olsa çok yönlü olarak kabul edilebilirken, kavramın 'müzeleştirme' yoluyla kentin geri kalanını içerecek şekilde genişletildiğinde durum çok daha karmaşık hale gelir. Kentlerin bu tür karmaşık ilişkiler dizisi yoluyla oluşan yaşayan mekanizmalar olduğu düşünüldüğünde, müzeleştirme karmaşık bir süreç olarak karşımıza çıkar. Bu doktora tezi, müzeleştirmenin kentsel bağlam üzerindeki etkilerine anlamayı amaçlamaktadır. 19. yüzyıldan günümüze Türkiye'de planlama, koruma ve müzecilik çalışmalarının ana odağı olan İstanbul tarihi yarımadadaki Sultanahmet Semti, tezin çalışma konusu olarak seçilmiştir. Sultanahmet Semti'nin bir müze alanına dönüştürülmesine yönelik son yıllardaki tartışmalar, İstanbul'un kültürel mirası ile bu mirasın tarihi, sosyal ve kültürel değerlerinin geleceği ile ilgili endişeleri arttırmaktadır. Bu tez, müzeleşme kavramının farklı dönemlerdeki politikalar, kültürel pratikler ve epistemolojilere bağlı olarak hem anlamlandırmayı hem de yok etmeyi içeren ikili bir süreç olarak ele alınarak, Sultanahmet Semti üzerinden müzeleştirmenin tarihsel arka planını ve günümüzdeki etkilerini analiz ederek; alanın korunmasına yönelik alternatif vizyonları tartışmaya açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Widespread structural changes in the post-war global economy caused urban decline in many historical centres, triggering debates about their regeneration from the 1960s onwards. As a result of these international market influences – especially through cultural tourism – historic urban areas were subjected to numerous transformations that ranged from the systematic reuse of old buildings as museums through to new urban projects to promote culturally based activities. Consequently, the very notion of a museum also expanded from the boundaries of an individual building to include wider topographical areas. Today, with almost every aspect of culture now being exhibited in museums, and with many abandoned urban buildings having been converted into museums, the old historic centres in many cities have themselves become open-air museums comprising even the inhabitants themselves. While any museum can be regarded as a multi-faceted entity, even if just a single building, once the concept is expanded to incorporate the rest of the city -- by what is known as the 'musealisation' process – then the situation becomes far more complicated, given that cities are living mechanisms created by such complex sets of relationships. This doctoral thesis aims to conceptualise and build a discourse about musealisation in order to provide a perspective on its strategies and its impacts on urban context. The Sultanahmet district in Istanbul's historic peninsula has been the major focus of planning, conservation and museological studies in Turkey from the nineteenth century until the present day, and hence is used as the object of study here. Recent discussions about Sultanahmet as a museum area have also raised concerns about Istanbul's built heritage and its historical, social and cultural associations. By drawing upon the notion of musealisation as a two-fold process that includes both the signification and eradication depending on the national politics, cultural practices and epistemologies in different periods, this thesis analyses the historical background and current effects of musealisation in the Sultanahmet neighbourhood as a means to open up alternative visions for its future.