Uluslararası muhasebe skandalları ve bilgi teknolojisindeki gelişmelerin sürekli denetim üzerindeki rolü
International accounting scandals and the role of developments in information technology on continuous auditing
- Tez No: 490464
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünyada özelikle iletişim ve bilgi teknolojileri açısından sürekli bir gelişme yaşanmaktadır. Bu durum hem özel sektörü hem de kamu sektörünü ciddi anlamda etkilemektedir. Sınırların daraldığı, ekonomik ilişkilerin iç içe girdiği bir dünyada her gün farklı alanlarda farklı teknolojik ilerlemeler sağlanıyor. Bu da verilen hizmetin kalitesini, verimliliğini ve birçok alanda kolaylığı sağlarken aynı zamanda birçok riskleri de beraberinde getirmektedir. İşletmelerde bilgi teknolojilerinin yaygın bir şekilde kullanılması, muhasebe sistemlerinde bilgisayar kullanımının artması, teknolojilerin denetimini de gündeme getirmiştir. Bu sebeple çeşitli denetim teknikleri oluşturulmuştur. Çağımıza en uygun olduğu düşünülen, doğabilecek tehlikeleri ve riskleri kısa sürede önleyerek en aza indirebilecek bir "Sürekli Denetim Sistemi'' geliştirilmiştir. Bilgisayar destekli denetim yazılımlarıyla birlikte ortaya çıkan sürekli denetim kavramı, işletme verilerinin elektronik ortamda oluşturulmasıyla olması gereken denetimin anlık veya kısa süre içinde yapılması sağlanmaktadır. Aynı zamanda muhasebe denetim olaylarında olabilecek hata ve hileler en kısa sürede tespit edilerek ve bilgiye ulaşma kolaylaşmaktadır. İç ve dış denetçiye zaman, kâğıt vb. tasarruf olanakları sağlayan sürekli denetim, verilerin tamamını denetleyerek güvenilirlik ve doğruluk seviyesini en üst düzeye çıkarabilmektedir. Çalışmada, denetim, denetim süreci, ülkelerde yaşanan finansal krizler ve gittikçe gelişen bilgi teknolojilerinin sürekli denetim üzerindeki etkisinden bahsedilmiştir. Devamında sürekli denetim sistemiyle ilgili kamuda ve özellikle özel sektörde çalışan yönetici ve diğer çalışanlara yönelik anket çalışması yapılmıştır. Sürekli denetim kapsamında yapılan alan çalışmasıyla, kişilere uygulanan denetim kavramı ve sürekli denetimin gelecekte uygulanma düzeyiyle ilgili analizler yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world, there is a continuous development on information and communication technology. Therefore, both private and public sectors are influenced immensely by these recent advances. Moreover, boundaries are getting disappeared and economic relations are getting more complicated. On the other hand, in different areas various technological advances have been provided every day. These advances provide quality and efficiency for the service and supply facilitations in many areas as well as they bring risks within themselves. In the business sector, information technology and accounting systems are used in wide spread field. Both of them take technology under control and also promise new technologies for future of these sector applications. These developments revealed various control techniques. Furthermore, this progress forced this area to be more controllable and finally it brings a new perspective called“continuous auditing”which minimized risks and possible hazards in a shorter amount of time. This new and necessary approach contributes efficiently and optimally to our time. The continuous auditing notion that is revealed by computer software provides an instant or short period time. Also, it creates operation data in electronic environment. Moreover, it determines error and tricks in the shortest time period during accounting control process and facilitates the access of data. The continuous control system provides internal and external auditor to save time and paper and increase accuracy and security by checking the whole data at the same. In this thesis, auditing and auditing process, financial crises experienced in various countries and the continuously developing information technologies with their effects on the concept of“continuous auditing”are examined. In addition to these, a survey in relation to the continuous auditing systems which takes managers and workers especially in private and public sector as a sample group is conducted. With the field work regarding continuous auditing concept, the perspective of people on continuous auditing and the possibility of its usage in future are analyzed and the results are evaluated in a comprehensive way.