Temas
Contact
  1. Tez No: 490467
  2. Yazar: HÜLYA KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Büyük kentte yaşayan Elif hastaneye gider. Yeni teşhis konulan hastalığı kendisini büyük ölçüde etkiler. Hastalığını ilk öğrendiği anda inanmak istemese de hastaneden çıktıktan sonra düşünmek için yalnız kalmak ister. Geçtiği yolda karşılaştığı sokak köpeğiyle parkta tekrar karşılaşır. Elif ve köpek fiziksel temasa geçmeden birbirlerine sadece bakarlar. Parka gelen iki gencin hareket ve konuşmaları Elif ve köpek için huzursuz edici bir hal alır. Doğal yaşam alanlarının azlığı nedeniyle apartmanlar arasında bulunan parkta kentin diğer alanları gibi sıkışmış haldedir.Hayvanların kendine yaşam alanı bulamamasının yıkıcı etkisi dikkatini çekemeye başlar. Köpeğin içinde bulunduğu zor koşullara rağmen Elif'e yaklaşması Elif'i o andan itibaren olumlu bir psikolojiye yönlendirir. Bu ortamda Elif'in ve hayvanların dışarıda kalma, tedirginlik, tekinsiz hali ele alınmıştır. Parklar ve arsalar binaların arasında küçük, önemsiz bir yer kaplamaktadır. Elif hastalığının inkâr ve kabul aşamasını tek başına atlatmaya çalışırken parkta gördüğü bir köpek Elif'in ruh halini olumlu anlamda etkileyecektir. Bütün canlıların var olma hakkı insanın duyarlığına bağlıdır. Bu filmde; farkındalığın gelişmesi ve hayvanlarla iyi ilişkiler kurulmasının, sokak hayvanları kadar, insanların da lehine olacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elif, who lives in the city, goes to the hospital. Her newly diagnosed disease affects her greatly. Whether or not she does not want to believe the first timde she is ill, she wants to be alone to think after she leaves the hospital. She meets the park again with the street dog that she met on the way past. Elif and the dog only look at each other without passing the physical theme. Two genus movements and speeches to the park are unsettling for Elif and the dog. Because of the lack of natural habitats, the park located between the apartments is stuck like other areas of the city. The destructive effect of animals not finding their living space begins to attract attention. Despite the difficult circumstances in the dog, the approach to Elif directs Elif to a positive psychology from that moment on. In this setting, the Elif and the animals are treated as being outside, disturbed, uncanny. The parks and lanes occupy a small, insignificant space between the buildings. When trying to avoid the stage of denial and acceptance of Elif's disease alone, a dog she sees in the park will affect Elif's mood positively. In this movie; the development of awareness and good relationships with animals have been shown to be as good as street animals and in favor of people.