İki elastik çeyrek düzlem üzerine oturan elastik bir tabakanın sürtünmesiz temas problemi
The Frictionless contact problem of an elastic layer supported by two elastic quarter planes
- Tez No: 85955
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKSOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
öz DOKTORA TEZİ İKİ ELASTİK ÇEYREK DÜZLEM ÜZERİNE OTURAN ELASTİK BİR TABAKANIN SÜRTÜNMESİZ TEMAS PROBLEMİ S. Seren AKAVCI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLÎM DALI Danışman: Prof. Dr. Orhan AKSOĞAN Yıl: 1999, Sayfa: 111 Jüri : Prof. Dr. Orhan AKSOĞAN : Doç. Dr. A. Heydaroğlu SOFİYEV : Doç. Dr. A. Kamil TANRIKULU Bu çalışmada, iki elastik çeyrek düzlem ile üzerlerine oturan bir elastik tabakanın simetrik olmayan temas problemi, düzlemsel elastisite problemi olarak incelenmiştir. Tabaka ite çeyrek düzlemler arası temas sürtünmesiz kabul edilip temas bölgesinde yalnız normal basınç gerilmelerinin olduğu düşünülmektedir. Bu problem, görüldüğü gibi, temas bölgesinin sonlu ve bilinmeyen olduğu bir ayrılmalı temas problemidir. Problem, tekil integral denklemlere uygulanabilen sayısal bir çözüm tekniğiyle birlikte integral dönüşüm tekniğinden yararlanarak, formüle edilmiştir. Elde edilen tekil integral denklem takımında, bilinmeyen fonksiyon olarak, temas bölgesi boyunca tabaka ile çeyrek düzlemler arasındaki temas gerilmeleri bulunmaktadır. Bu denklem takımını Jacobi polinomlanndan yararlanılarak uygulanan bir kolokasyon metodu ile çözmek için bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Bu problem iki değişik yöntemle de çözüldükten sonra sonuçlar karşılaştırılmış ve tam bir uyum içerisinde oldukları görülmüştür Anahtar kelimeler : Temas, Tabaka, Çeyrek Düzlem, Tekil integral Denklem, Jacobi Polinomlan, Kolokasyon Metodu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS THE FRICTIONLESS CONTACT PROBLEM OF AN ELASTIC LAYER SUPPORTED BY TWO ELASTIC QUARTER PLANES S. Seren AKAVCI DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Orhan AKSO?AN Year: 1999, Pages: 111 Jury : Prof. Dr. Orhan AKSO?AN : Assoc. Prof. Dr. A. Heydaroğlu SOFİYEV : Assoc. Prof. Dr. A. Kamil TANRIKULU In this study, nonsymmetrical contact problem of an elastic layer supported by two elastic quarter planes has been considered as a plane elasticity problem. It is assumed that the contact between the layer and the supports is frictionless and only compressive normal tractions can be transmitted along the contact area. This problem is obviously a receding contact problem in which the size of the contact area is finite and unknown. The problem is formulated by using the integral transform technique in conjunction with a numerical solution technique for singular integral equations. The singular integral equation, thus obtained, contains the stress distributions along the contact regions as the unknown function. A computer program has been developed for solving this equation by a collocation method which makes use of Jacobi polynomials. After solving this problem by two other methods, also, the results obtained have been compared and found to agree perfectly. Key Words : Contact, Layer, Quarter Plane, Singular Integral Equation, Jacobi Polynomials, Collocation Method VI