Begonvil
Bougainvillea
- Tez No: 490479
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Masal, gündelik hayatın monotonluğundan ve toplum baskısından bunalmış bir kadındır. Bu nedenle kendisi ile yüzleşmesi için bulunduğu ortamı terk etmesi gerekmektedir. İçinde bulunduğu durumdan uzaklaşmak adına kendisini, kurmuş olduğu düşlerin içerisinde bulur. Yaşamış olduğu şehrin gürültüsünden uzaklaşmanın tek yolu kurmuş olduğu düşlerde kaybolmaktır. Bulunduğu ortamı terk ederek arınmak ve içsel yolculuğunda kaybolmak istemektedir. Uykudan yeni uyanmış bir şekilde artık olmak istediği yerdedir. Kendisini en yalın hissettiği yer olan doğadadır. Doğa kendini en rahat ifade edebildiği ve kendisini en özgür hissedebildiği tek yerdir. Onun düşüncesinde her zaman toplum yargılar, doğa ise kucaklar. Bu nedenle onu ormanın derinliklerinde kaybolmuş şaşkın ve meraklı bir ifade ile ormanın içinde dolaşırken izleriz. Bu filmde Masal'ın ani ruh değişimleri ve kendisini sorgulama süreci ise aynanın karşısında gerçekleşmektedir. Yüzleşme ormanın derinliklerinde görmüş olduğu bir aynanın karşısında başlayacak ve kendisini artık daha da özgür hissettiğine inandığı an bulunduğu o ortamı da terk etmesiyle devam edecektir. Masal bir düşün içinde midir? Yoksa düş ile gerçek birbiri ile iç içe mi geçmiştir?
Özet (Çeviri)
Masal is a woman who has got tired of monotony of daily life and social pressure. So,she needs to quit her surroundings in order to face herself. For the sake of going away from the situation that she is in,she finds herself in her dreams. The only way to get rid of the noise of the city where she lives is to get last in her dreams. She wants to be purified and begin her inner journey by quitting her surroundings. When she just awakens from sleep now she is where she wants to be. She is in nature where she feels herself simplest. Nature is the only place where she can express herself best and feel herself freest. In her book, society always judges,yet nature embraces. Therefore,we see that she is lost in the depths of the forest and walks around with a surprised and curious expression on her face. In this film,sudden changes in Masal's psychology and the process of questioning herself take place in front of the mirror. The process of facing herself starts in front of a mirror that she sees in the depths of the forest and continues wither quitting where she is when she believes that she feels much freer. Is Masal in a dream? Or, does the dream and the real interpenetrate one another?