Öteki
The other
- Tez No: 490478
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, görünenin her zaman gerçek olmadığını, gerçeğin de her zaman görünür olmadığını işlemektedir. Kesin yargılardan kaçınılması gerekliliği, şüphecilik akımı üzerinden verilirken, bencillik ve kıskançlık kavramları çerçevesinde, iyi ve kötü arasında ince bir çizgi bulunduğu anlatılmak istenmiştir. Yazar olan iki kardeşin aralarındaki yaşanabilecek muhtemel olaylar, bir yanda kardeşi, bir yanda kariyeri arasında sıkışıp kalmış olan Selim üzerinden anlatılırken, sanrı ve gerçek arasında izleyiciyi ikilemde bırakmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study explains that; the appearance is not always seems real and also the reality is not always visible. It is explained that there is a fine line between good and evil within the frame of selfishness and jealousy concepts, while the idea of precise judgements should be avoided is given over skepticism. On one hand the possible events between the two writer brothers are explained through Selim, who is stuck within his career, on the other hand it is aimed to leave the audience in a dilemma between delusion and reality.