Sağlık hizmetleri bağlamında manevi bakım (Hollanda ve Türkiye örneklerinin karşılaştırılması)
Spiritual care in the context of health services (A comparative example of Turkey and netherlands)
  1. Tez No: 490482
  2. Yazar: MEHMET ŞERİF KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLKAY KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Manevi bakım, sosyal bilimler açısından, son yıllarda önemi artan ve ilgi uyandıran konuların başında gelmektedir. Çalışmamızda manevi bakımın, sağlık hizmetleri bağlamındaki yeri ve önemi irdelenmiştir. Manevi bakımın temel özellikleri, çalışma alanları ve yöntemi konusunda Psikoloji ve Teoloji biliminin olanaklarından faydalanılmıştır. Çalışmada manevi bakımın, kendine özgü yöntemleri olan bir profesyonel bir bakım modeli olduğu vurgulanmaktadır. Çalışma oluşturulurken, sağlık kurumlarının konuya dair güncel çalışmaları, konu hakkındaki güncel veriler ve alanında uzman akademisyenlerin çalışmalarından faydalanılmıştır. Çalışmada, dünyadaki manevi bakım uygulamalarından örnekler verilmiştir. Ardından Hollanda ve Türkiye'nin manevi bakım uygulamaları üzerinde durulmuştur. Bu ülkelerin manevi bakım uygulamalarının yapısı, kapsamı ve hukuki boyutları ile ilgili güncel verilerden yararlanılarak, özgün bir karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmada, Hollanda'nın manevi bakım konusunda profesyonel ve kapsamlı bir bakım modeline sahip olduğu görülmüştür. Bunun yanında, Türkiye'nin manevi bakım konusundaki çalışmalarının başlangıç düzeyinde olduğu görülmüştür. Sosyolojik ve kültürel farklılıklar, kurumsallaşma süreçlerindeki aksaklıklar ve mevcut farklı hukuki yapılar, bunun sebepleri arasında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of social sciences, spiritual care is one of the leading and intriguing issues which has become increasingly important and popular in recent years. In our study the place and importance of spiritual care in the context of health services has been investigated. We have benefited from the means of psychology anh theology sciences in the matter of the basic features of the spiritual care, its study fields and methods. In this study it's emphasized that spiritual care is a profeesional care model which has its own methods. While the study conducted the latest studies of health institutions regarding the topic, updated data about the issue and the studies of the academists in the field have been benefited. A number of examples of spiritual care practices around the world have been given in the study. Then spiritual care practices in Turkey and the Netherlands have been shed light on. By making use of current data, a unique comparision has been made on the structure scope and legal aspects of spiritual care practices of these countries. It has been found out that the Netherlands has a professional and extensive care model while Turkey's endeavours and practices about spiritual care are at the beginner level. Among the reasons; sociological and cultural differences, disruptions in the process of institutionalization and different legal structures are shown.