İşveren marka yönetiminin örgütsel bağlılığa etkisi: İstanbul'da hizmet sektöründe bir araştırma
Effect of employer brand management on organizational context: A research in the service sector in İstanbul
- Tez No: 490483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MUKADDES AFACAN FINDIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte küresel rekabetin artmasıyla işletmelerin nitelikli eleman arayışının da artmakta olduğu görülmektedir. Rekabet avantajını elinde bulundurmak isteyen işletmelerin öncelikle yapmaları gereken nitelikli mevcut çalışanları elde tutarak, yetenekli potansiyel adayları işletmeye çekmektir. İşletmeler ancak son zamanlarda popüler bir kavram olan işveren marka faaliyetleri ile bunu başarabilirler. Çağdaş bir yönetim anlayışı ortaya koyan işveren markası, çalışanlarda bulundukları işletmenin“çalışılabilecek en iyi yer olma”algısı yaratmaya yönelik bir kavramdır. İşveren marka uygulamalarının sonucu olarak ortaya çıkan örgütsel bağlılık ise, bireylerin işletmeye olan aidiyetlik duyguları ile ilgili bir kavramdır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, İstanbul genelinde hizmet sektöründe farklı alanlarda faaliyet gösteren işletme çalışanları ile işveren marka faaliyetlerinin örgütsel bağlılıklarına etkilerini ortaya çıkarabilmektir. Çalışmanın önemi ise, araştırma çerçevesinde çalışanların işveren markasına yönelik algılarının analiz edilmesi açısından alanında yapılmış bir çalışma olmasıdır. İşletme çalışanlarına yönelik yapılan anket çalışmasında örgütsel bağlılık ve işveren markası algılarına yönelik sorular sorularak, işveren markası ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the recent technological developments and the increasing global competition, it is seen that the search for qualified staff of enterprises is also increasing. Enterprises that want to retain the competitive advantage are primarily to attract qualified talented potential candidates by retaining qualified current employees who need to do so. Businesses can achieve this only with employer brand activities that have been a popular concept in recent times. The employer brand, which reveals a contemporary understanding of management, is a concept to create the sense of“being the best place to work”of the business they are working for. The organizational commitment that emerges as a result of employer branding is a concept related to the feelings of belonging to individuals in the business. The aim of working in this context is to be able to reveal the influence of the businessmen and employers operating in different fields in the service sector in Istanbul on the organizational commitment of brand activities. The key to working is the work done in the field in terms of analyzing the perceptions of employees in the research framework for employer branding. In the questionnaire conducted for the employees of the company, questions about organizational commitment and employer brand perceptions were sought to reveal the relationship between the employer brand and organizational commitment.