İşbölümü ve uzmanlaşmanın işletmelerin başarısı üzerindeki etkisi
The effects of division of labour and specialization on the achievement of enterprises
  1. Tez No: 490493
  2. Yazar: BALASH BABAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ŞAKRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmada çalışanlar arasında uygulanan işbölümü ve uzmanlaşmanın sonucunda ortaya çıkan sonuçların olumlu ve olumsuz etkileri incelenerek işletmelerin, başarı açısından bu sonuçtan nasıl etkilendiği analiz edilmiştir. Çalışmanın literatür kısmında geleneksel ve modern yaklaşımlardan yola çıkılarak birçok iktisatçı ve sosyoloğun konu ile ilgili düşüncelerine yer verilmiş ve işbölümünün olumlu ve olumsuz etkileri tartışılmıştır. Aynı zamanda çalışanlar arasında yapılan iş dağılımının çalışanların bizzat kendisini nasıl etkilediği üzerinde de durularak konu ile ilgili Karl Marks'ın elyazmalarından yararlanılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde işletmelerdeki mevcut hiyerarşik yapının işletme yapısına etkisi tartışılmıştır. İşbölümünün sonuçlarını test etmek amacı ile çalışan kesim arasında anket çalışması yapılmıştır ve sonuçlar Faktör, Korelasyon, Regresyon ve Kümeleme analizi yöntemlerine göre elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre işbölümünün uzantısı olan uzmanlaşma performans üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In current research was analyzed the positive and negative effects of the results of the labor division and specialization applied among the employees and how the success of enterprises were affected by these results. In the literature part of the study is given traditional and modern approaches of several economists and sociologist, and positive and negative effects of the division of labor are discussed. At the same time, by the special focus on the impact of labor division on employees themselves the authors of Karl Marx's handwriting on the subject was used. In the second part of the study, is discussed the effect of the existing hierarchical structure of enterprises on business structure. In order to test the results of labor division a survey study was conducted and results were concluded according to the analyze methods of correlation, factor,regression and clustering.As a result of the analysis, the significant impact of on working performance by the increase of specialization level has been confirmed.