Gümrük Birliği'nin seramik sektörü üzerine yönetsel etkileri
  1. Tez No: 51363
  2. Yazar: IŞIL ÖRÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'nin GB'ne girmesi ile birlikte işletmeler rekabet güçlerini arttırmak için yoğun çalışmalar içine girmişlerdir. Ülkemiz pazarı şimdiye kadar dış rekabete karşı çok iyi korunduğundan GB ile dışa açılma serbest rekabet ortamını da getirecektir. Bu durum işletmelerin kendilerini, rakiplerini, pazarı, müşteriyi, teknoloji çok iyi takip edip yeni durumlara hemen adapte olmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada, ülkemiz seramik işletmelerinin yoğun rekabet ortamından planlama, örgütleme, koordinasyon, denetim, teknoloji, ar-ge, yöneltme, işbölümü-uzmanlaşma, karar verme, haberleşme, parasal kaynak, hedef pazar, reklam ve dağıtım kanalı açısından ne şekilde etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After Turkey's entering to Custom Union the companies worked harder to improve their power of compete. Since our country has been protected against the outside compete market, to get open to outside market with Custom Union will bring free compete too. That condition makes neccessary for the companies to follow themselves, competitor, market, customer technology very good and to get used to new conditions quickly. In this study it has been tried to find out country under that competing conditions in the fields of planning, organizing, coordinating, controlling, technology, researching and developing, directioning, hierarchy, decision, cominication, financal sources, target market, advertising and distrution canals.