Arap dilinde işaret isimleri ve kullanımları
Demonstrative pronouns and their usage inArabic language
- Tez No: 490495
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜLÜNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Arapça gramer kurallarının iyi bilinmesinden maksat, kişinin okuduğunu anlayıp bu dili konuşan ve yazan insanlarla iletişim kurabilmesidir. Özellikle de dinî anlamda Kur'ân'ın ve hadislerin asıl mana ve maksatlarını anlayarak ortaya koyabilmesidir. Zira Arapça, dünya üzerinde en çok mensubu bulunan dillerden biri ve aynı zamanda İslâm dininin dilidir. Bu nedenle bu dile ilgi duyan kişi, cümle yapısını, cümleyi oluşturankelimelerin konumunu ve kelimelerin cümleye kattığı anlamları iyi bilmelidir. Arap dilinde işaret isimleri müfred (tekil), müsennâ (ikil) ve cemi(çoğul) kulanım şekilleri, hitapkâfı ve tenbih hâsıyla kullanılışı, aynı zamanda cümle içinde ifâde ettiği anlamlar ve zamirlerden ayrılma noktaları okuyucular için karmaşık olabilir. Tezimizde bu konuyu derinliğine araştırıp ele almak ve bir nebze olsun okuyucuya kolaylık sağlamak için işaret isimleri sarf(morfoloji/çekim) ve nahiv (sentaks/gramer) yönünden değerlendirilip örneklendirilerekcümleye kattığı anlamlar kısa olarak izah edilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of well-knowing Arabic Grammar is certainly to understand what is read, to contact with the native speakers&writers, to comprehend Arabic in its all aspects, and particularly, to put forth the true meaning of the Holy Qur'an and Hadiths in terms of religion, because, Arabic is the language of Islamic Religion, having the most members in the world. For these reasons, one who is interested in this language should know the sentence structures, words comprising the sentences and the meaning of words; and use accordingly. In Arabic language the subjects of Demonstrative Pronouns, their usage of singular binary and plural forms, appeal with the usage of the letter ''k'', monition with the usage of ''h'', at the sometime the departure points of their meanings and pronouns in the sentence are very complicated in order to provide convenience to the reader, the Demonstrative Pronouns, will be evaluated andexample in the aspects of morphology and syntax and their meanings in the sentences will also be explained in our thesis.